Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Zrób sam kartkę na specjalną okazję!

Bez względu na to, czy udajemy się na jakąś istotną uroczystość rodzinną, czy po prostu chcemy okazać komuś swoją pamięć – niejednokrotnie wybieramy kartki okolicznościowe. Wiele z nich jednak jest powtarzalnych, co nie każdego zadowoli. Alternatywą pozostaje samodzielne wykonanie kartek; pomóc w tym mogą materiały dekoracyjne takie jak cyrkonie samoprzylepne czy rozmaite taśmy.

Stworzenie idealnej kartki okolicznościowej wymaga odrobiny zdolności manualnych, ale również wyobraźni oraz talentu, szczególnie w przypadkach, kiedy nie chcemy bazować na czyimś pomyśle. Zanim przystąpimy do realizacji naszego planu musimy określić, czego będziemy potrzebować. Przyda się karton, zestaw ozdobnych długopisów, ale również elementy dekoracyjne, jak tasiemki, cyrkonie samoprzylepne albo serwetki ozdobne.

Jak dobierać materiały?

Podstawową sprawą jest odpowiedni dobór materiałów. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim konieczność przygotowania wszystkich niezbędnych elementów naszej kartki, które mają odpowiednią jakość i zastosowanie. Kwestia doboru materiałów jako takich – czyli np. kartonu o odpowiedniej grubości czy innych elementów – jest istotna, aczkolwiek zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Podobnie w przypadku ozdób: jednemu cyrkonie samoprzylepne przypadną do gustu jako ozdoba kartki podarowanej bliskim z okazji ich ślubu, podczas gdy dla innych będzie to przesada na kartce urodzinowej. Dodatkowo musimy pamiętać również o tym, ze całość trzeba w jakiś sposób ustabilizować. Z tego powodu przydadzą się rozmaite kleje, zależnie od stosowanych materiałów.

Jak zacząć?

Gdy mamy już określone materiały i wstępnie zarysowany plan, dobrze jest pracę rozłożyć na odpowiednie etapy. Wszelkie dekoracje i ozdoby zewnętrzne, często z własnym klejem – jak np. cyrkonie samoprzylepne czy rozmaite dżety – przyklejamy na samym końcu, tworząc już ostateczny efekt wizualny. Na początku wykonujemy wszystkie prace związane z dekorowaniem poszczególnych elementów kartki, np. gdy planujemy dokleić do niej rozmaite rysunki albo specjalnie zawiązane kokardki. Następnie należy wykonać te prace, po których tak przygotowane półprodukty muszą wyschnąć. Dotyczy to wszystkich działań, w których używamy klasycznego kleju albo kleju na gorąco, po użyciu którego trzeba odczekać do wystygnięcia. Przedostatnim etapem jest łączenie elementów w całość, dla stworzenia kartki w prawie ostatecznej formie. Doklejanie cyrkonii samoprzylepnych i wierzchnich elementów dekoracyjnych zostawiamy na sam koniec, aby nie przesadzić z dodatkami i odpowiednio je umiejscowić.

Dodaj komentarz

Top