Jesteś tutaj
Strona główna > Sport

Żeglarskie święto przy sopockim molo

Już po raz trzeci młodzi żeglarze staną do walki o zwycięstwo w finale cyklu regat Energa Sailing Cup. Zawody są kulminacyjnym punktem największego w Polsce projektu żeglarskiego skierowanego do dzieci i młodzieży z całego kraju. W sopockich zawodach spotka się krajowa czołówka żeglarzy w klasie Optimist. Sportowy weekend przy molo będzie również pełen dodatkowych atrakcji dla publiczności.

Najpierw 5 regat kwalifikacyjnych w Pucku, Dziwnowie, Giżycku, Gdyni i Poznaniu z udziałem blisko 130 zawodników. Potem finał, do którego awansuje tylko najlepsza czterdziestka. Tak w jednym zdaniu można streścić trzecią edycję cyklu regat Energa Sailing Cup. Jego ostatnia odsłona rozpoczęła się w piątek, 7 sierpnia. W niedzielę poznamy zarówno zwycięzców regat przy sopockim molo, jak i najlepszych zawodników w klasie Optimist w całym cyklu. Dołączą oni do grona stypendystów Energa Sailing i otrzymają wsparcie w zakupie sprzętu, pozwalającego im rozwijać sportową karierę. Na wodach Zatoki Gdańskiej nie mogło zabraknąć liderów rankingu klasy Optimist, w tym Tytusa Butowskiego. To jeden z najbardziej utytułowanych stypendystów, Mistrz Polski i Europy w klasie Optimist.

Regaty Energa Sailing Cup to tylko jedno z wielu naszych działań, mających na celu wspieranie i promocję żeglarstwa w Polsce – mówi Maciej Ruwiński z Grupy Energa. Zależy nam aby projekt Energa Sailing był działaniem kompleksowym. Dlatego też oprócz regat organizujemy ogólnopolski program edukacji żeglarskiej dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat w klasie Optimist i windsurfingu. Dotychczas w trzech edycjach wzięło dotąd udział 3000 dzieci. Współfinansujemy zakup sprzętu dla klubów w całym kraju i zapewniamy stypendia dla najlepszych młodych sportowców. Wspieramy również elitę, czyli reprezentantów Polski Energa Sailing Team Poland. Wszystko to jest konsekwencją naszego strategicznego podejścia do popularyzacji sportu i aktywności ruchowej – dodaje.

Przy okazji rozpoczęcia finału Energa Sailing Cup, przedstawiciele klubów AZS AWFiS Optimiści Gdańsk i UKS Tolkmicko jako pierwsi odebrali komplety ożaglowania do łodzi Optimist. Ufundowali je Polski Związek Żeglarski, Ministerstwo Sportu i Grupa Energa. Łącznie 20 klubów z całego kraju otrzyma 100 takich zestawów, obejmujących żagle, kamizelki i materiały edukacyjne.

To już kolejna akcja doposażenia ośrodków żeglarskich, którą realizujemy z Ministerstwem Sportu i Grupą Energa – mówi Tomasz Chamera, wiceprezes PZŻ. W poprzednich przekazaliśmy klubom 70 łodzi Optimist z pełnym wyposażeniem i 20 kompletów desek windsurfingowych. Cieszymy się, że dzięki naszej współpracy adepci żeglarstwa mogą trenować i rozwijać swoje umiejętności na nowym i bezpiecznym sprzęcie – dodaje.

Sopockie regaty Energa Sailing Cup to nie tylko wydarzenie sportowe ale prawdziwe żeglarskie święto, pełne atrakcji dla uczestników i kibiców. Zmagania młodych żeglarzy będą obserwować ich starsi koledzy, reprezentanci Polski Energa Sailing Team Poland. Swoją obecność podczas Wielkiego Finału zapowiedzieli m. in. Piotr Myszka, Przemysław Miarczyński, Maja Dziarnowska, Piotr Kula i Anna Weinzieher. Kadrowiczów będzie można spotkać również w żeglarskim miasteczku, które w sobotę i niedzielę stanie przed molo, na Placu Zdrojowym. Tam też najmłodsi będą mogli wziąć udział w licznych animacjach, grach i zabawach. Nie zabraknie również Energobusu, czyli mobilnego laboratorium znanego z programu „Planeta Energii”. W niedzielę, po ostatnich wyścigach, odbędzie się parada jachtów, a na zakończenie żeglarskiego weekendu muzycznych emocji dostarczy Mrozu. Początek jego koncertu zaplanowano na godzinę 16:00.

Liczymy, że tegoroczny finał Energa Sailing Cup dostarczy wszystkim, zawodnikom i kibicom wielu pozytywnych emocji – mówi Maciej Szafran, koordynator projektu Energa Sailing z ramienia PZŻ. Nie co dzień można oglądać zmagania najlepszych młodych żeglarzy w kraju
i spotkać medalistów olimpijskich i mistrzów świata, jakimi są patroni Energa Sailing. Serdecznie zapraszamy wszystkich fanów żagli i całe rodziny –
dodaje.

Dodatkowe informacje na temat Wielkiego Finału Energa Sailing Cup dostępne są na stronie internetowej: www.edu.energasailing.pl oraz Facebooku: www.facebook.com/EnergaSailing . Znajdują się tam również informacje o programie edukacji żeglarskiej Energa Sailing, w tym wskazówki dla rodziców, chcących zapisać swoje dzieci do udziału w projekcie.

jetty-414200_1280

Dodaj komentarz

Top