Jesteś tutaj
Strona główna > Sport

Zawody biegowe – kiedy jest dobry moment na start

Uhonorowaniem długotrwałych treningów jest wystartowanie w zawodach i sprawdzenie się na tle innych osób. Zwykle biegamy rekreacyjnie, ale na pewno nastąpi taki moment, że zapragniemy wziąć w tym czynny udział. Kiedyś musi być ten pierwszy raz i musimy wiedzieć, że jesteśmy na to gotowi. Wiele osób porywa się niestety z motyką na słońce i nie jest w stanie ukończyć takiego biegu. Musimy mierzyć siły na zamiary i wybierać takie biegi, które mamy szansę ukończyć – nie mówiąc już o zajęciu wysokich miejsc.

jakzaczacbiegac

Możliwości

Wiele osób cechuje się zbyt wielką pewnością siebie. Uważają, że już po kilku tygodniach treningu są na takim poziomie, że spokojnie dadzą sobie radę z każdym dystansem. To oczywiście wierutna bzdura. Ludzie przygotowują się do takich zawodów miesiącami, a trenują latami. Nie stawiajmy się ponad nimi, bo często takie zachowanie odbierane jest bardzo negatywne w środowisku biegaczy. Jeżeli chcemy mówić o sukcesie takiego biegu to musimy przebiec cały dystans. Jeżeli w trakcie będziemy musieli spowalniać swoje tempo lub się zatrzymywać to nie możemy traktować tego jako wielkie dokonanie. Osoba ambitna powinna uznać to za porażkę.

Jeśli chciałbyś w ogóle zacząć biegać, tutaj znajdziesz informacje, jak zacząć: http://www.runners-world.pl/trening/Poradnik-poczatkujacego-Jak-zaczac-biegac-i-wytrwac,5459,1.

Wybór dystansu

Zawody odbywają się na kilku dystansach. Najmniejszy z nich to 5 km, później jest odcinek 10 kilometrowy, półmaraton (21 km) oraz pełny maraton (42 km). Powinniśmy zacząć od najniższego szczebla, aby w ten sposób przekonać się czy damy radę. Jeżeli ukończenie biegu na najmniejszym dystansie będzie stanowiło dla nas wyzwanie to trenujmy dalej, a nie przystępujmy do bardziej zaawansowanych zawodów. Z całą pewnością nie damy rady i dodatkowo możemy stracić cały zapał i motywację.

Kiedy startować?

Startować powinniśmy dopiero wtedy, gdy będziemy mieli za sobą kilkumiesięczny staż treningowy. Warto jest wcześniej na własną rękę sprawdzić jak radzimy sobie z takimi odcinkami. Jeżeli w czasie prób będziemy dawali sobie radę to również poradzimy sobie w czasie zawodów. Już nie tylko jako zwykły zawodnik i jeden z wielu, ale jako osoba mogąca powalczyć o najlepsze wyniki na tym dystansie. Zajęcie miejsca na podium działa motywująco i napędza nas do dalszych treningów.

Dodaj komentarz

Top