Jesteś tutaj
Strona główna > Sport

Zalety rowerów turystyczno-rekreacyjnych

Jak sama nazwa wskazuje ten typ rowerów przeznaczony jest do szeroko pojętych zastosowań rekreacyjnych, co w oczywisty sposób wypływa z charakteru i rodzaju zastosowanej konstrukcji. Powszechnie przyjmuje się, że kategorię rowerów turystycznych i rekreacyjnych tworzą tzw. rowery crossowe i trekkingowe, czyli modele pośrednie pomiędzy wyczynowymi rowerami szosowymi i górskimi. Bogatą ofertę takich bardzo uniwersalnych rowerowych konstrukcji, przygotowała chociażby znana z doskonałej jakości produktów firma Wheeler. Rowery tej marki wyróżniają się nie tylko niezawodnością działania oraz oferowanym komfortem jazdy, ale także elegancją i przystępną ceną.Wheeler

Cechą charakterystyczną rowerów turystyczno-rekreacyjnych jest duża średnica kół. Zwykle są to koła 28 calowe, co pozwala na szybkie pokonywanie większych odległości. Oczywiście na rynku znaleźć można także rowery turystyczne o nieco mniejszej średnicy kół (26 cali), ale jeśli mają to być rowery typowo wycieczkowe, warto jednak zdecydować się na wybór modeli o większych kołach. Zapewni nam to większy komfort w czasie wycieczek poza terenem zabudowanym, do czego ten typ rowerów został przecież stworzony. Poza większym rozmiarem kół, rowery crossowe i trekkingowe posiadają nieco węższe opony o delikatniejszym bieżniku niż w przypadku rowerów górskich. Takie rozwiązanie sprawia, że z jednej strony opony stawiają mniejszy opór podczas jazdy po asfalcie lub innej, w miarę równej nawierzchni. Z drugiej strony, umożliwiają kontynuowanie bezpiecznej jazdy po nierównych, szutrowych nawierzchniach, a także po leśnych i trawiastych ścieżkach. Ważną cechą rowerów turystycznych, co możemy zaobserwować chociażby na przykładzie rowerów trekkingowych marki Wheeler, jest obniżona pozycja siodełka. Takie rozwiązanie konstrukcyjne zwiększa komfort jazdy, z drugiej jednak strony umożliwia utrzymanie w miarę aerodynamicznej sylwetki, pozwalającej na osiąganie znacznych prędkości na równych trasach.

Rowery turystyczne prócz wspomnianych rozwiązań konstrukcyjnych, często wyposażone są także w nieco inny osprzęt dodatkowy tj. siodełka, błotniki, bagażniki pozwalające na bezproblemowy montaż sakw podróżnych i inne praktyczne dodatki. Przykładowo siodełka w rowerach turystycznych marki Wheeler są nieco szersze, dzięki czemu komfort jazdy jest tu znacznie wyższy niż w przypadku rowerów typowo górskich. Praktycznie każdy rower turystyczny standardowo wyposażony jest także w błotniki oraz bagażnik, co okazuje się rzeczą niezbędną podczas dłuższych wyprawa za miasto.

Dodaj komentarz

Top