Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Zabezpieczenie domu przed dzieckiem – od czego zacząć babyproofing?

Narodziła się Twoja pociecha i oczywiście od razu nie zacznie się poruszać, jednak warto już teraz zabezpieczyć dom, gdyż nawet nie zauważysz kiedy i maluch zacznie raczkować, a później chodzić. Dom, spokojne gniazdo, bezpieczne miejsce, dla dziecka jest miejscem, w którym poznaje świat, a ciekawość oraz niezgrabność maluszka może doprowadzić do niebezpiecznych wypadków. Zabezpieczenie domu nie jest niczym trudnym, a może przynieść wiele korzyści. Zastosuj się do kilku zasad.

 1. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym zabezpiecz schody. Na górze i dole schodów zastosuj specjalną bramkę, dzięki której dziecko z nich nie spadnie. Zamontuj też specjalne nakładki antypoślizgowe, kiedy dziecko będzie już poruszało się po schodach, nie poślizgnie się.
 1. Pamiętaj o drobiazgach znajdujących się w całym domu. Monety, agrafki, igły i inne małe rzeczy to niebezpieczne przedmioty, które dziecko może włożyć sobie do buzi, nosa czy połknąć.
 1. Wszystkie urządzenia elektryczne powinny być schowane. Nigdy nie zostawiaj na zewnątrz włączonego żelazka lub tostera, a jeśli zostawiasz je na wyższym blacie, to pamiętaj o dokładnym zwinięciu przewodów. Dziecko może pociągnąć za przewód i zrzucić przedmiot na siebie.
 1. Wszystkie detergenty trzymaj w miejscu niedostępnym dla dziecka, połknięcie niebezpiecznych, trujących substancji może być straszne w skutkach.
 1. Chowaj przed dzieckiem lekarstwa, dziecko może pomyśleć, że kolorowe pigułki to cukierki. Leki są podwójnie niebezpieczne, przede wszystkim ze względu na skład, ale maluch może się nimi również zakrztusić – podkreśla redakcja babyboom.pl.
 1. Osłoń palniki kuchenki specjalną kratką. Jeśli nie chcesz tego robić, gotuj tylko na tylnych fajerkach. Dziecko może sięgać do przednich i poparzyć ręce.
 1. Przy kupnie łóżeczka zwróć uwagę, aby rozstaw szczebelków nie był większy niż 6 cm, maluch może włożyć tam główkę i się zaklinować.
 1. Na dnie wanny lub prysznica połóż matę antypoślizgową. Dzieci są pełne energii i lubią bawić się nawet w wannie, mata zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się i urazów głowy.
 1. Poczytaj na temat roślin domowych znajdujących się w Twoim domu, niektóre mogą być trujące, więc odstaw je w miejsca nieosiągalne dla malucha.
 1. Meble z ostrymi kantami mogą być bardzo niebezpieczne, zamontuj na je specjalne osłony, aby zminimalizować skutki kolizji.
 1. Dzieci lubią wszystko badać, biorąc to do buzi. Nie pozwól dziecku na grzebanie w śmieciach, a najlepiej zamontuj na drzwiczkach od szafki, w której znajdują się śmieci, specjalną, blokującą nakładkę.
 1. Wszystkie kontakty, do których ma dostęp dziecko, powinny być zabezpieczone zatyczkami, gdy tylko Twoja pociecha zacznie raczkować, znajdą się one na wysokości jej wzroku, tym samym kusząc malucha, by włożyć do nich palce.
 1. Zawsze wyjmuj z drzwi wejściowych klucz i najlepiej zamykaj je na zasuwkę, jeśli taką posiadasz.
 1. W salonie zrezygnuj z obrusa na stole, można go zastąpić innymi rzeczami, jeśli jednak się przy nim upierasz, zabezpiecz go specjalnymi uchwytami, które uniemożliwią szkrabów zerwanie materiału.
 2. Wazony i wszelkiego rodzaju ozdoby w salonie powinny zostać przeniesione na wyższe półki. Pamiętaj też o przymocowaniu szaf do ściany, ponieważ maluchowi może przyjść do głowy wspinanie się po nich.

 

Oczywiście do wszystkich zasad stosować nikt się nie musi. Na liście znalazły się jedynie możliwości zabezpieczeń jakich można użyć, podwyższając tym samym bezpieczeństwo dziecka. Pamiętajmy jednak, że najważniejszym narzędziem, które zapewni dziecku zdrowie jest nasza uwaga, skupienie, pilnowanie dziecka przy zabawach, zaangażowanie oraz ciągłe tłumaczenie, dlaczego nie powinno niektórych rzeczy robić.

Dodaj komentarz

Top