Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Lokaty bankowe to jedna z najbardziej bezpiecznych form oszczędzania. Ryzyko utraty swojego kapitału jest w tym przypadku praktycznie zerowe. Masz też pewność, że nasze pieniądze ciągle pracują i zwiększa się ich suma. Eksperci twierdzą, że to właśnie w lokaty powinno się inwestować swoje pieniądze, a jedynie niewielką ich część przekazywać na instrumenty, które są bardziej ryzykowne. Ten tradycyjny sposób oszczędzania jest przewidywalny, a najważniejsze jest to, aby nasze pieniądze pracowały na odsetkach. Niektóre z lokat pozwalają zarobić nawet 5% w skali roku. Jak więc najlepiej oszczędzać i wybierać odpowiednią lokatę?

Wady i zalety lokat

We wstępie była mowa o tym, że lokata jest najbezpieczniejszą formą oszczędzania. Oczywiście jak we wszystkim na tym świecie i w tym przypadku istnieje ryzyko, mianowicie ryzyko hiperinflacji. Niskie ryzyko to też niestety niski zarobek, bo czym jest np. 4% w skali roku, z pewnością nie zerem, ale też nie żadną ogromną sumą.Na lokacie Twoje środki pozostają na określony czas zamrożone, co może być zarówno zaletą, jak i wadą.

Jeśli jesteś osobą rozrzutną, a zbierasz pieniądze na jakiś cel, takie zamrożenie pieniędzy z pewnością wyjdzie Ci na rękę, gorzej jeśli przytrafi Ci się sytuacja losowa i będziesz tych środków natychmiast potrzebować.

Lokaty oprócz zalety jaką jest ich bezpieczeństwo są również idealne dla początkujących i mają ustalony termin wycofania środków. Ich negatywne cechy to niski zarobek, który może pożreć inflacja oraz dodatkowe warunki w postaci np. założenia konta w danym banku.

Gdzie szukać najlepszej lokaty?

Jeśli chodzi o poszukiwanie najlepszej lokaty to wystarczy skorzystać z internetu, istnieją świetne porównywarki (np. tutaj), które po wpisaniu kwoty jaką chcemy ulokować oraz okresu czasu na jaki przekazujemy bankowi pieniądze, wskażą nam lokaty z najwyższym zarobkiem.

Na co należy uważać?

Przymus założenia konta w danym banku przy lokacie jest często pułapką, dlatego warto zaznaczyć w porównywarce opcję bez zakładania konta lub czytać dokładnie warunki lokat. W każdym razie takie konto może być płatne, a bank może wymagać ulokowania na nim swoich pieniędzy.

Uważaj na tzw. promocyjne oprocentowanie. Wysokie oprocentowanie bardzo często obowiązuje tylko przez pewien okres, albo dostępne jest dla nowych klientów banku lub przy pierwszym okresie lokowania,, później spada, dlatego warto porozglądać się dokładniej, przecież chodzi nam przede wszystkim o zysk.

O tym musisz pamiętać!

Pamiętaj o tym, że swój rzeczywisty zysk musisz pomniejszyć o wysokość inflacji oraz podatek od dochodów kapitałowych, co w praktyce przekłada się na niewielkie odsetki, jeśli jednak dotychczas nie inwestowałeś, to nie zaczynaj od giełdy, lokaty uczą cierpliwości i pokory.

Oczywistym jest, że na im dłuższy okres ulokujesz środki, tym więcej zyskasz. Sprawdzaj też jak często ma miejsce kapitalizacja odsetek, ponieważ im częściej są one doliczane do kapitału tym więcej zarobisz na lokacie. Najpopularniejsze są kapitalizacje miesięczne, kwartalne i roczne.

Dodaj komentarz

Top