Jesteś tutaj
Strona główna > Sport

Jak wybrać buty do biegania?

Stopy też lubią wolność.

Biegasz zawodowo, czy po prostu lubisz to, wszystko to nie jest tak istotne kiedy nie masz na sobie odpowiedniego obuwia.

Bieganie to zdrowie i zdrowie tkwi w każdym szczególe, w tym sporcie dużym szczegółem są nogi, a dokładniej stopy, to właśnie one są fundamentem na którym opiera się postura biegacza, cały jego ciężar niemalże co sekundę odczuwalny jest na każdej ze stóp.

Kiedyś ludzie nie używali obuwia, polowali, koczowali itp., i wszystko to robili bez obuwia, i jak wiemy z historii w tamtych czasach żyło się nie tak długo jak chociażby teraz, powiecie mi że ewolucja zrobiła swoje, nie, to właśnie buty do biegania. Szybciej upolowałeś, szybciej uciekłeś jak się nie udało upolować, szybciej się przesiedliłeś, i już kilka dni do przodu.

Wszystko było by takie proste gdyby można było założyć buty i po prostu biec, być może kiedy nie masz wyboru to tak, ale teraz, kiedy jest szeroki asortyment obuwia sportowego na rynku, gdy praktycznie w każdym sklepie ze sportowym obuwiem  znajduję się specjalista, który może doradzić i pomóc w wyborze, to grzech z tego nie korzystać. Ale jak już musisz zdać się na samego siebie w wyborze  butów do biegania to:

  1. Bądź szczery sam ze sobą i zdecyduj po co biegasz. Czasami po prostu możesz przeliczyć swoje możliwości, a to na pewno nie pójdzie na plus. Dobrać buty trzeba w zależności od stopnia zaawansowania, na początek wystarczą po prostu wygodne i leciutki butki. Jeśli jesteś zawodowcem to… co ja Tobie będę tłumaczył, Ty już wszystko wiesz.
  2. Zbadaj się u lekarza, czy nie masz problemów ze stawami, i stopami. Często nie wiedza o stanie zdrowia swoich kończyn , wpływa na to, że dany model butów, pomimo spełnienia wszystkich oczekiwań będzie zawadzał.
  3. Zastanów się po jakim terenie biegasz częściej, czy to las, a może wolisz stadion pod blokiem. Taka wiedza pomoże dobrać właściwą elastyczność podeszwy, oraz tak zwany „bieżnik”
  4. Pora roku, czy warunki atmosferyczne to też dosyć istotna rzecz. Zima będzie pasowała raczej do butów bardziej elastycznych i mniej przewiewnych, natomiast gorąca pora, da możliwość wyboru „shoesów” bardziej lekkich i przewiewnych.
  5. Biegasz długie czy krótkie dystanse, mówiąc językiem zawodowym- sprint czy maraton, a może coś pomiędzy? Jeśli masz ochotę na szybki sprint, to wybieraj buty mniej elastyczne, z bardziej „surową”, agresywniejsza podeszwą, w nich będziesz wystrzeliwał jak z procy. Jeśli biegasz średnie dystanse, musisz skupić się na czymś pomiędzy dobrą elastycznością, bardziej gładką podeszwę, oraz średniej grubości materiałem. Kiedy masz zamiar przebiec maraton, to im lżejsze „adidasy” weźmiesz tym lepiej, tak samo z przewiewnością, stopa nie może się zanadto nawilżać.
  6. Ostatecznie uderzaj w estetykę i kolorystykę. Nie jest to ważna rzecz, ale czasami zrobić wrażenie nowymi fajnymi designerskimi butami polepsza humor, a nawet czasami i temp.

Źródło: Buty do biegania – pytania i odpowiedzi w Runner’s World.

Porada poza „konkurencją” rozmiar, musi być zwyczajnie wygodnie, stopa musi czuć granice buta, ale te granice mają jej się wydawać nieograniczone.

Pięć bardzo prostych porad, po każdej na jeden palec, plus jedna na zapas, dzięki którym na pewno poradzisz sobie w wyborze swoich biegówek, mile zadziwisz personel sklepu sportowego, oraz pomożesz znajomym.

Pamiętaj wolność tkwi w każdym szczególe, od stóp do głowy. Stopy już mamy uwolnione, następnym razem będziemy wybierać soczewki kontaktowe, aby dobrze widzieć swój cel.

Dodaj komentarz

Top