Jesteś tutaj
Strona główna > Gwiazdy

Wokalista i muzyk niebanalny – Bobby McFerrin po raz kolejny w Polsce!

Bobby McFerrin to artysta muzyk, który to wykonuje głównie muzykę jazzową. Jednak żeby być bardziej precyzyjnym to mówimy tutaj o wokaliście. Co jednak istotne muzyk ten może być nazywany człowiekiem-orkiestrą. Może nie w zupełności, ale w pewnym stopniu jest to prawdą, bowiem Bobby McFerrin znakomicie naśladuje różne instrumenty muzyczne i perkusyjne i świetnie łączy je z partiami wokalnymi.

Do tego, jak każdy dobry artysta jazzowy posiada umiejętność improwizacji na najwyższym poziomie. Czym jest improwizacja w muzyce? To partie wymyślane na poczekaniu, w trakcie trwania utworu, czy seta i to idealnie pasujące aranżacyjnie do całej reszty, a także indywidualne partie solowe i to nie rzadko popisowe. Można powiedzieć, że jest to zabawa, ale muzyka jazzowa to najtrudniejszy technicznie gatunek muzyczny.

bilety na bobby mcferrin

Bobby McFerrin jest perfekcjonistą, który to doskonale wie, że aby występować i być wiarygodnym musi prezentować na tyle wysoki poziom muzyczny, aby było widoczne, że nawet najbardziej skomplikowane momenty nie sprawiają mu żadnych trudności, tak by wykonywał wszystko z należytą swobodą i co bardzo ważne „feelingiem”. Muzykę trzeba czuć i wówczas wychodzi ona najlepiej. Wszystko to o czym tu mowa posiada wspominany tu wokalista i dlatego też cieszy się dużym uznaniem wśród najróżniejszych fanów. Tu prawdziwym wydarzeniem jest obejrzenie popisów tego wywodzącego się z Nowego Jorku muzyka na żywo. Dlatego bilety na koncert Bobby McFerrin sprzedają się świetnie za każdym razem. Jest tak z wielu powodów, tym bardziej, że każdy występ jest inny od poprzedniego. Co istotne muzyk ma bardzo bogatą twórczość, o czym świadczy jego wielopłytowa dyskografia.

Wśród albumów tym najbardziej popularnym jest krążek z 1988 roku „Simple Pleasures”. „Zwykłe przyjemności” jak można przetłumaczyć nazwę to między innymi topowy numer wokalisty, znany na całym świecie „Don’t Worry, Be Happy”. Kiedy to sięgniemy po ten album przekonamy się, że całość została nagrana bez wykorzystania instrumentów muzycznych, a mimo tego słucha się tego dobrze. Trzeba jednak taką muzykę lubić i rozumieć, aby ją sobie przyswoić, gdyż jazz jest dość specyficznym gatunkiem muzyki.

Warto więcej poświęcić głosowi Bobby’ego McFerrina. Świetna skala, różne tony barwy, swoboda i duże możliwości. Jednym z często przez Amerykanina naśladowanych instrumentów jest gitara basowa. Oczywistym jest, że tak wszechstronny wokalista, aby wykonywać takie popisy musi też znać się na różnych instrumentach, a zatem grać na nich. W tym przypadku nie jest inaczej i dla McFerrina takie instrumenty, jak klarnet, bas, czy fortepian nie są obce.

Dodaj komentarz

Top