Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Wkład własny – jak uniknąć jego wpłaty lub ją zredukować?

Przed końcem 2014 roku wkład własny traktowany był jako mile widziany bonus. Ci, którzy decydowali się na wniesienie wpłaty mogli liczyć np. na obniżenie marży. Obecnie po zaostrzeniu przepisów banki wymagają wniesienia 20-sto procentowego wkładu własnego. Mimo, że wielu osobom nie udaje się spełnić wymogów kredytowych, cały czas mogą uzyskać pozytywną decyzję od banku.

Program Mieszkanie dla młodych (MdM).

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych rząd dopłaca nawet do 30 procent  wartości kredytu. Warto zatem sprawdzić czy brana pod uwagę nieruchomość oraz my sami możemy się zakwalifikować do programu. Dzięki dopłacie możemy uzyskać potrzebny wkład własny.

Pożyczka od dewelopera

Mieszkań na rynku jest coraz więcej a deweloperzy starają się jak mogą aby pozyskać nowych klientów. Dlatego niektórzy z nich proponują swoim klientom pożyczki na wkład własny. Warto sprawdzić zatem ofertę dewelopera lub po prostu z nim szczerze porozmawiać.

Zakładowa kasa firmy

Jest to dobra wiadomość dla osób pracujących dużych firmach lub budżetówce. Istnieje możliwość zaciągnięcia pożyczki z zakładowej kasy firmy, która jest nieoprocentowana a czas spłaty jest długi. Dodatkową zaletą takich pożyczek jest fakt, że ich zaciągnięcie nie widnieje w Biurze Informacji Kredytowej.

Zabezpieczenie inną nieruchomością

Kolejnym pomysłem może być zabezpieczenie kredytu inną nieruchomością. Jeśli my lub np. nasi rodzice posiadają mieszkanie lub inną nieruchomość o wartości przewyższającej kwotę wkładu własnego bank zazwyczaj wyda pozytywną opinię.

Pożyczka gotówkowa

Jest to bardzo ryzykowna rozwiązanie, które należy przemyśleć w każdym szczególe. Należy brać pod uwagę fakt, że takie pożyczki są zazwyczaj dużo wyżej oprocentowane, a czas spłaty zadłużenia jest zazwyczaj krótki. Dodatkowo taka pożyczka może być mocno obciążająca dla domowego budżetu. Kolejnym minusem jest również fakt, że dodatkowe zobowiązanie może obniżyć zdolność kredytową co może wpłynąć na decyzję banku, który może odmówić nam kredytu hipotecznego. Jest to niestety bardzo ryzykowne posunięcie, które może przekreślić nasze marzenia o mieszkaniu.

Pożyczka społecznościowa

Dobrym chociaż mało popularnym rozwiązaniem może okazać się pożyczka społecznościowa. Są to transakcje między osobami prywatnymi. Ten rodzaj pożyczek wyróżnia się niskimi kosztami pożyczki i łatwością otrzymania. Warunki ustalane są bezpośrednio między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Prototypem tego rodzaju pożyczek były pożyczki sąsiedzkie. Zazwyczaj cały proces odbywa się w internecie co jest dodatkowym ułatwieniem. W przypadku braku wkładu własnego warto rozważyć tę opcję.

Po 2014 roku banki wymagają 20-sto procentowego wkładu własnego co często jest dla ludzi młodych barierą nie do pokonania (więcej o kredycie hipotecznym). Warto jednak szukać rozwiązania ponieważ istnieje sporo możliwości aby te restrykcyjne wymogi obejść. Jeśli nikt z bliskiej rodziny  nie jest w stanie pożyczyć nam potrzebnej kwoty, warto sprawdzić czy nie kwalifikujemy się do programu MdM. Jest to jedno z lepszych wyjść ponieważ otrzymanych pieniędzy nie możemy zwrócić. Zdecydowanie najryzykowniejszym wyjściem jest zaciągnięcie pożyczki w instytucji pozabankowej. Oprocentowania takich pożyczek są zazwyczaj dużo wyższe obciąży znacząco nasz budżet przez co bank może nam odmówić udzielenia kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Top