Jesteś tutaj
Strona główna > Gwiazdy

Where is my mind – historia Pixies

Pixies to jedna z grup-legend, bez których cały dzisiejszy rock mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Być może już nieco zapomniani, to właśnie oni byli inspiracjami dla nowej fali gitarowego grania w drugiej połowie lat 90. Jako inspiracje wymieniali ich między innymi Kurt Cobain z Nivraną, Weezer czy David Bowie. Ich twórczość wskazywana jest jako jeden z głównym motorów napędowych ostatniej popularności na niezależne granie, czyli indie rock. Skąd wzięła się ich legenda?

Psotne skrzaty

Grupa powstała w 1986 roku w Bostonie. W jej skład początkowo wchodzili tylko Charles Thompson, występujący pod przydomkiem artystycznym Black Francis i Joey Santiago. Niedługo potem dołączyli do nich Kim Deal i David Lovering. W poszukiwaniu idealnej nazwy dla zespołu Santiago przewertował słownik, wybierając z niego słowo „Pixies” oznaczające małe, psotne elfy. Po ustaleniu nazwy grupa rozpoczęła swoją działalność od grania w bostońskich pubach.

The Purple Tape

Gdy zagrali w jako suport dla Throwing Muses, wpadli w oko producentowi Garremu Smithowi, managerowi w wytwórni Fort Apache. Efektem ich współpracy było demo złożone z 17 utworów, zatytułowane „The Purple Tape”. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe byli w stanie wynająć studio tylko na trzy dni. Demo trafiło w ręce Ivo Watts-Russell’a, który początkowo nie miał o nim najlepszej opinii, ale postanowił dać szansę początkującemu zespołowi.

Nowa jakość

Pixies wykorzystali tę szansę najlepiej jak mogli, nagrywając EP-kę zatytułowaną „Come On Pilgrim”. Album został dobrze przyjęty, podobnie jak kolejny po nim „Surfer Rosa”. To właśnie po tej płycie Europa na dobre pokochała Pixies, a utwory „Melody Maker” i „ Sounds”, dały im pierwsze nagrody za album roku. Ich trudny do podrobienia, charakterystyczny styl przysporzył Pixies wielu fanów. W przeciwieństwie po popularnych w drugiej połowie lat 80. zespołów glam-rockowych, nie używali makijażu, wymyślnych strojów czy kosmicznych efektów pirotechnicznych. Ich melodyjne, ale wciąż ostre i mocne w rockowym wyrazie utwory zachwycały słuchaczy swoją naturalnością. To właśnie ta naturalność stała się podstawą, na której później wyrósł grunge.

Kolejna lata przyniosły zmiany w postaci podpisania umowy z wytwórnią Elektra i producentem Gilamem Nortonem, a także kilka kolejnych, ciepło przyjętych album „Doolitle”. Dopiero dwie piosenki pochodzące z tej płyty –„Monkey Gone to Heaven” i „Here Comes Your Man” weszły na amerykańskie listy przebojów. Mimo rosnącej popularności w Europie Pixies nigdy nie udało się zawojować rynku za wielką wodą. Niechęć do kręcenia teledysków i medialnych występów nie pomagały w zdobywaniu rozgłosu.

Rozpad

Lata 90. to początek powolnego upadku zespołu, aż do jego rozwiązania w 1993 roku. Coraz częściej pojawiały się spięcia między liderem – Charlesem Thompsonem, a Kim Deal. Potrzeba było rocznej przerwy, aby muzycy mogli z powrotem wrócić do studia by nagrać kolejny krążek o tytule „Bossanova”. Choć został on ciepło przyjęty przez krytyków, nie był on w stanie przebić się przez powoli pojawiające się, pierwsze grung’owe zespoły. Dodatkowo ponownie pojawiły się napięcia między członkami zespołu i efekcie Pixies przestali istnieć na początku 1993 roku, po oświadczeniu Francisa na antenie BBC Radio 5.

Nowy początek

W 2003 roku pojawiły się pierwsze plotki o powrocie grupy na scenę, były jednak sukcesywnie dementowane przez Charles Thompsona. Jednak w 2004 roku Pixies w starym składzie zagrali 13 kwietnia w Fine Line Music Cafe w Minneapolis. Koncert ten był początkiem trasy koncertowej obejmującej Europę, Stany, Brazylię oraz Japonię.

W 2013 roku grupę opuściła Kim Deal, która została zastąpiona przez Kim Shattuck. Z nową gitarzystką na pokładzie, która wspierała ich głownie w trakcie koncertów, Pixies nagrali swój ostatni do tej pory album, czyli „Indie Cindy”.

Na 30 września 2016 roku planowana jest premiera 6 już krążka zatytułowanego „Head Carrier”. Zespół zamierza promować go trasą koncertową, w czasie której odwiedzi również Polskę, dokładnie 16 listopada wystąpi w Hali Arena w Poznaniu (kup bilety na Pixies w Poznaniu).

Dodaj komentarz

Top