Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Czy warto założyć własny hostel

domy w hiszpanii
Domy w Hiszpanii idealnym sposobem na biznes w postaci hostelu

Skomplikowany system podatkowy, wysokie opłaty ZUS, duża ilość pozwoleń i wiele innych odgórnych wymogów sprawia, że coraz więcej naszych rodaków zastanawia się nad założeniem działalności gospodarczej w Hiszpanii.

Hiszpański system podatkowy jest łatwiejszy do opanowania i przyswojenia. Jest również bardziej przyjazny dla podatnika. Polski przedsiębiorca może założyć tam nową firmę od podstaw lub otworzyć w nim oddział istniejącego już biznesu. Możliwości prowadzenia działalności są duże i różnorodne, w tym np. przystąpienie do joint venture z hiszpańską firmą. Część oczarowanych krajem turystów postanawia przenieść się tu na stałe i rozpocząć własny biznes. Dużą popularnością cieszy się zakładanie lokali gastronomicznych, kawiarni oraz niewielkich hosteli i rodzinnych pensjonatów. Inwestorzy kupują domy w Hiszpanii, po czym zamieniają część pomieszczeń w pokoje gościnne. Podobny trend utrzymywał się w Polsce pod koniec lat 90-tych, a zatem jeszcze przed znaczącą podwyżką cen nieruchomości i materiałów budowlanych.

Hostel można otworzyć zarówno we własnym budynku, jak i wynajmując lokale. Domy w Hiszpanii cieszą się dużą popularnością wśród obcokrajowców, dlatego nie powinien dziwić fakt, że właścicielem budynku może okazać się mieszkaniec Europy Północnej. Wynajem domów pod działalność gospodarczą to jeden ze sposobów na zagospodarowanie lokalu, dodatkowy dochód lub spłatę kredytu zaciągniętego pod kupno nieruchomości.

Zakładając, że problem samego lokalu został już rozwiązany, następnym krokiem jest urządzenie budynku, wykonanie pewnych adaptacji, udogodnień dla gości, zrobienie kuchni itp. Jeżeli inwestor nie planuje większych przeróbek, a jedynie dobre wyposażenie hostelu i opłaty poboczne związane z zakładaniem działalności gospodarczej, powinien dysponować mniej więcej kwotą 50 tysięcy euro na samo uruchomienie biznesu. Jeżeli hostel będzie miał w miarę dobry ruch, wówczas całe przedsięwzięcie zwróci się już po roku funkcjonowania. Kluczową rolę w sukcesie odgrywa dobra lokalizacja. Turyści lubią miejsca, które leżą w atrakcyjnych regionach i pozwalają chłonąć klimat okolicy. Nie brakuje domów w Hiszpanii, które są położone na wzniesieniach, z których roztacza się widok na całą okolicę. Turyści lubią wypoczywać na plaży, dlatego najchętniej wybierają ośrodki położone niedaleko brzegu – nawet jeżeli wiąże się to z nieco wyższymi opłatami. Zdecydowanie rzadziej zdarzają się osoby, które bardziej preferują ubocza miast i integrację z lokalną społecznością.

Dodaj komentarz

Top