Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Czy warto pić Yerba Mate?

Miłośnicy napojów energetycznych i kawy z pewnością docenią pobudzające właściwości Yerba Mate. Tego typu napój może zainteresować również koneserów herbaty, którzy nie poprzestają na klasycznych gatunkach herbat, ale wciąż poszukują nowych doznań smakowych oferowanych przez wiele gatunków roślin pochodzących z różnych regionów świata. A czym konkretnie jest i gdzie można dostać Yerba Mate? Sklep z produktami ekologicznymi, a także niektóre sklepy z herbatą to te miejsca, w którym zwykle można kupić paczkowaną, już przygotowaną do przyrządzenia wywaru, paragwajską lub brazylijską Yerba Mate.

Czym jest Yerba Mate?

Yerba Mate to nazwa napoju przygotowywanego z liści i drobnych gałązek ostrokrzewu paragwajskiego, rośliny występującej w środowisku naturalnym tylko w jednym regionie świata, w Ameryce Południowej, w regionie krzyżowania się czterech państw – Paragwaju, Brazylii, Urugwaju i Argentyny. Napar przygotowany z liści ostrokrzewu paragwajskiego ma silne działanie pobudzające, a po części także oczyszczające i wzmacniające siły witalne organizmu człowieka. Napar ma konsystencję i wygląd herbatki ziołowej stąd też częste porównanie Yerba Mate właśnie do herbaty.

Skąd wziąć Yerba Mate?

yerba mate parzenieW związku z tym, że roślina, z której przygotowuje się pobudzający napar występuje na niewielkim obszarze i to w sporej odległości od naszego kraju, dostęp do niej jest dość mocno ograniczony. Na szczęście dziś możemy kupić Yerba Mate w sklepach ze zdrową żywnością i w niektórych sklepach z suplementami diety, ale jeszcze do niedawna jedyny dostęp do tego napoju mieli tylko i wyłącznie mieszkańcy południowej części kontynentu amerykańskiego (Ameryki Południowej) oraz podróżnicy. Dziś wystarczy poszukać sklepu stacjonarnego lub internetowego, gdzie sprzedawana jest gotowa do przygotowania, oryginalna Yerba Mate. Sklep sprzedający tego typu produkty to także miejsce, w którym zwykle od razu możemy kupić bombillę, czyli specjalną rurką zakończoną sitkiem, która służy do sączenia naparu przygotowanego z ostrokrzewu paragwajskiego.

Co daje picie Yerba Mate?

Napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego zawiera blisko 200 różnych substancji aktywnych, z których część wykazuje korzystne działanie na wiele funkcji ludzkiego organizmu. Najważniejszymi związkami w Yerba Mate są ksantyny, które odpowiadają za pobudzające działanie wywaru, a także polifenole wyłapujące wolne rodniki krążące wewnątrz naszych organizmów czy saponiny o właściwościach przeciwzapalnych i wpływających na regulacje poziomu cholesterolu w krwi człowieka.

Dodaj komentarz

Top