Jesteś tutaj
Strona główna > Kuchnia i zdrowie

Wady wzroku – zez – jakie są jego przyczyny i sposoby leczenia

Zez jest wadą oczu, która może negatywnie odbić się zarówno na naszym wyglądzie, jak i właściwym widzeniu. Jeżeli jednak mamy jego objawy, być może nie wszystko stracone. Aby skutecznie go wyleczyć, warto poznać jego przyczyny i sposoby terapii.

Zez – objawy i przyczyny

Zez spowodowany jest osłabieniem mięśni ocznych, przez co następuje zmiana kąta patrzenia jednego oka względem drugiego oraz zaburzenia widzenia stereoskopowego, czyli oceniania odległości, w jakiej znajdują się obserwowane przez nas przedmioty. Przyczyniają się do tego zmiany w rozwoju ośrodków kojarzeniowych w korze mózgowej lub tzw. leniwe oko, polegające na osłabieniu widzenia w jednym oku. Wszystko to prowadzi do trudności w wykonywaniu niektórych powszechnych aktywności, takich jak jazda samochodem, czy gra w siatkówkę.

Zez – leczenie

Ważne jest jak najwcześniejsze podjęcie leczenia. Najskuteczniejsza metoda to operacja. Jeżeli przeprowadzi się ją do 10-tego roku życia istnieje duża szansa na to, że dziecko będzie prawidłowo widzieć. Po tym czasie kształtowanie umiejętności obuocznego widzenia zostaje zakończone. W przypadku osób dorosłych, operacyjne leczenie zeza, stanowi tylko (lub aż) kosmetykę. Prawidłowe widzenie nie zostanie w tym przypadku przywrócone. Istnieją także różnego rodzaju ćwiczenia zmniejszające zeza, które zalecić może lekarz lub optyk, często konieczne jest także dobranie odpowiednich szkieł, jednak całkowite pozbycie się problemu umożliwia w znakomitej większości przypadków jedynie zabieg. Sprawdź więcej porad jak dbać o oczy na eyelove.pl.

Jak wygląda operacja? Najpierw jej konieczność określa lekarz. Zawsze przeprowadzana jest pod pełną narkozą, a specjaliści informują czego przed nią nie wolno nam robić i przez jaki czas pozostały do zabiegu. Dzień po operacji zdejmowany jest opatrunek, a po kilku dniach przeprowadza się standardową kontrolę lekarską.

Jak widać, zez jest wadą, którą z powodzeniem można leczyć. Ważne jest jednak aby zrobić to jak najszybciej, najlepiej jeszcze w dzieciństwie. Później terapia ograniczy się jedynie do kosmetyki.

Dodaj komentarz

Top