Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Jak urządzić domowe biuro?

Osoby prowadzące własną firmę lub pracujące zdalnie na pewno docenią w swoim domu kąt zaadaptowany do pracy. Jeżeli tylko dysponujemy wolną przestrzenią, nie wahajmy się i urządźmy w niej biuro, które pozwoli oddzielić życie zawodowe od rodzinnego.

Gdzie urządzić biuro?

To, gdzie urządzimy biuro zależy przede wszystkim od tego, czy mieszkamy w domku jednorodzinnym czy w mieszkaniu w bloku. W tym drugim przypadku mamy ograniczone pole manewru ze względu na metraż.

W każdym razie biuro powinno się znajdować w możliwie spokojnym miejscu, w którego pobliżu nie będzie przemieszczać się zbyt dużo osób, dlatego dobrym rozwiązaniem nie okaże kącik do pracy w salonie, ani też w sypialni, która zbyt mocno kojarzy się z relaksem i odpoczynkiem. Wymarzoną sytuację będzie zaadaptowanie do pracy osobnego pomieszczenia. A co w sytuacji, gdy nim nie dysponujemy i jesteśmy skazani na mini-biuro właśnie w sypialni? Wówczas z pomocą przyjdzie regał, kotara lub ścianka z karton-gipsu. Świetnym rozwiązaniem będzie też stanowisko pracy ukryte za przesuwanym drzwiami. Producenci oferują specjalnie przeznaczone do tego celu meblowe moduły, które okażą się wprost idealne do niewielkich przestrzeni.

Ergonomia i wygoda

Niezbędnymi meblami w biurze okazuje się oczywiście biurko i krzesło, przy których będziemy spędzać najwięcej czasu. W związku z tym warto zadbać, aby były one w najwyższym stopniu funkcjonalne. Krzesło powinno mieć regulowaną wysokość oraz być zaopatrzone w podłokietniki i zagłówek. Wskazane nie są natomiast zbyt miękkie krzesła i fotele, gdyż na dłuższą metę przyniosą odwrotny skutek i okażą się po prostu niewygodne. Z kolei biurko powinno być dostosowane do charakteru naszej pracy. Jeżeli pracujemy nie tylko z komputerem, ale również z dokumentacją, to przyda nam się blat o większej powierzchni. Dobrze, aby wysokość tego mebla współgrała z parametrami krzesła tak, aby siedząc przy nim, łokcie i kolana tworzyły kąt prosty, a stopy swobodnie spoczywały na podłożu.

W domowym biurze potrzebne okaże się także miejsce na książki, segregatory, dokumenty i wiele innych mniejszych i większych przyborów, dlatego możemy wyposażyć nasz kąt do pracy w półki, które zawisną na przykład nad biurkiem i dzięki czemu będziemy mieć wszystko zawsze pod ręką. A jeśli nie chcemy, aby nasze biurowe bibeloty były widoczne, zaopatrzmy się w zgrabną szafkę, która ukryje je przed wzrokiem ciekawskich.

Przytulnie i z pomysłem

Choć fakt, że nasze biuro mieści się w domu, już nadaje mu cieplejszego rysu, to postarajmy się, aby zachęcało ono do pracy. Ze względu na to, że najwięcej czasu spędzamy przy komputerze, umieśćmy w najbliższym otoczeniu paprotkę lub pelargonię, która nie tylko poprawi jakość powietrze w pomieszczeniu, ale na którą zawsze będziemy mogli spojrzeć, gdy nasze oczy będą potrzebowały odpoczynku.

Zwróćmy też uwagę, w jakim kolorze są ściany naszego domowego biura. Specjaliści zalecają zieleń, szarość lub biel, choć zapału do pracy dodadzą też energetyczne kolory, na przykład pomarańcz. Jeżeli nasze mini-biuro znajduje się w innym, większym pomieszczeniu, możemy je symbolicznie wyróżnić kolorową tapetą, co pozwoli umownie oddzielić nasz kąt do pracy od reszty wnętrza.

Dodaj komentarz

Top