Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Urządzamy się! Tym razem rury miedziane

Najbardziej popularnymi rurami stosowanymi przy instalacjach centralnego ogrzewania są rury z tworzywa. Ich żywotność jest szacowana na pięćdziesiąt lat, jednak biorąc pod uwagę fakt, że są stosowane na polskim rynku od nastu lat to ciężko jest określić prawdziwość tego założenia. Dodatkowo rury z tworzywa przede wszystkim swą ceną małymi kroczkami wyparły z użytku rury stalowe oraz rury miedziane. Rura miedziana jest często spotykana w starych instalacjach, ale dziś też się ją montuje w wielu instalacjach i małymi kroczkami powraca do popularności. Gdy już wszyscy zachłysnęli się rurami z tworzywa to rura miedziana zaczyna być coraz bardziej doceniana.

rura miedziana miękka

Instalacja a dobre rury

Dodatkowo przy zakładaniu instalacji centralnego ogrzewania trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie rury się do każdej instalacji nadają. Jeżeli przewidujemy temperaturę wody wychodzącej w obieg wyższą niż 90 stopni to powinno się zrezygnować z rur z tworzywa. Mogą się one okazać zbyt miękkim materiałem i za mało odpornym na temperaturę. Rura miedziana miękka nie nadaje się do każdej wysokości temperatury. Oprócz tego rura miedziana nie tylko spełnia dużo wytrzymałościowych wymagań to jeszcze wygląda bardzo efektownie. Nikt się nie powstydzi instalacji z rur miedzianych. Przy instalacji z rur miedzianych trzeba pamiętać, żeby przy podłączaniu ich do innych tworzyw zachować wszystkie zasady sztuki budowlanej. Jest to ważne, żeby w miejscach łączeń nie pokazała się korozja, a najbardziej w połączeniu z aluminium.

Rodzaje rur miedzianych

Na polskim rynku rozróżnia się trzy rodzaje rur miedzianych: miękkie, półtwarde i twarde. Podczas montażu instalacji trzeba pamiętać, żeby rury były otulone w celu oszczędności energii cieplnej. Dodatkowo ważne przy rurach miedzianych jest fakt, że są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, czego niestety nie można powiedzieć o rurach z tworzywa. Jak widać do instalacji centralnego ogrzewania najlepiej sprawdza się rura miedziana. Jeżeli chcemy, żeby instalacja c.o. służyła nam latami powinniśmy zainwestować w instalację z rur miedzianych.

Dodaj komentarz

Top