Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Umywalka łazienkowa – czym kierować się przy wyborze?

Umywalka to jeden z centralnych punktów w łazience – korzystamy z niej wielokrotnie w ciągu dnia, używając nie tylko do mycia rąk czy zębów, ale i niekiedy do prania ręcznego. Dobra jakościowo wystarczy nam na kilkanaście dobrych lat, więc nie warto na niej oszczędzać. Co należy wiedzieć przed jej zakupem?

Styl i projekt

Z roku na rok, projektanci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych rozwiązań dotyczących umywalek łazienkowych. Począwszy od tych najbardziej klasycznych, po te modernistyczne: narożne, nablatowe, wpuszczane czy podblatowe, wszystkie mają być funkcjonalne i dobrze spełniać swoje zadanie.

Przy wyborze umywalki warto wziąć pod uwagę wielkość, styl oraz kolorystykę pomieszczenia. Mimo często zmieniających się trendów w aranżacji, nadal najczęstszym wyborem wydają się białe, ceramiczne umywalki. Taka umywalna jest świetną i uniwersalną bazą pod kolorowe dodatki, które, wymieniane raz na jakiś czas, odświeżą Twoje wnętrze.

 

Materiały

Ważny jest takie materiał, z jakiego zastały wykonane. Oprócz najpopularniejszej ceramiki dostępne są także umywalki szklane ,wykonane z kamieni, betonu lub akrylu. Wszystko pod to, by dopasować się do nowych trendów w urządzaniu salonów łazienkowych. Przed zakupem zapytaj sprzedawcę o powłoki ochronne zabezpieczające przed brudzeniem i przebarwieniami.

Wybór materiału, z jakiego jest wykonana umywalka jest bardzo ważny, w szczególności, gdy będą z niej korzystać małe dzieci lub duża ilość osób. Na białej lub kremowej ceramice nie będzie tak widać zacieków i osadów z kamienia jak na ciemnym kamieniu, więc jeżeli często sprzątanie nie jest Twoją najmocniejszą stroną, postaw na sprawdzone materiały, a zaszalej z ich kształtem.

 

Sposób montażu

Aktualnie możemy podzielić umywalki na tradycyjne, meblowe oraz blatowe. Do pierwszej kategorii należą umywalki podwieszane, które można postawić na ozdobnym postumencie. Drugi rodzaj to umywalki meblowe, montowane na specjalnych szafkach lub stelażach przy ścianie, dając nam przestrzeń do chowania tam produktów chemicznych lub kosmetyków. To najpopularniejsze rozwiązanie w małych łazienkach, w których liczy się dobre zagospodarowanie każdego metra kwadratowego, Ostatnią grupą są umywalki blatowe stawiane na blacie. Uzyskujemy w ten sposób dodatkowe miejsce pod blatem, które pomieści kosz na pranie lub pralkę.

 

Wymiary umywalek

Najpopularniejszymi umywalkami w Polsce są te o wymiarach od 40 do 70 cm szerokości i mocowane najczęściej na wysokości 85 cm nad podłogą.  Oczywiście, wiele firm daje klientom  możliwość maksymalnego spersonalizowania umywalki, wliczając w to kształt i wielkość. Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia oraz aranżacji.

Jeżeli planujecie zamontować duże lustro nad umywalką, pamiętajcie o odpowiednim jego umiejscowieniu, tak by podczas mycia zębów czy rąk nie brudzić go.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat umywalek łazienkowych.

 

Dodaj komentarz

Top