Jesteś tutaj
Strona główna > Sport

Trening personalny, fachowa pomoc i opieka

Osobisty trener jeszcze do niedawna kojarzony był z fanaberiami gwiazd z okładek tabloidów, które z różnych powodów nie chcą ćwiczyć grupowo. Dziś nasza wiedza z dziedziny fitness jest o wiele szersza, stąd i trening personalny zawitał pod strzechy. Posiadanie osobistego trenera nie jest niczym niezwykłym.

Sport to zdrowie, w zdrowym ciele zdrowy duch, jednak osoby, które nigdy nie ćwiczyły, nie umieją sobie odpowiedzieć na pytanie: jak i od czego zacząć trening. W efekcie całkowicie rezygnują z uprawiania sportu, dochodząc do błędnego przekonania, że zupełnie się do tego nie nadają. Właśnie między innymi dla takich osób idealnym rozwiązaniem jest trening personalny. Dlaczego? Dlatego, że dobry trener to nie tylko osoba przygotowująca zestawy ćwiczeń, ale sprawująca fachową opiekę nad swoim podopiecznym. Bardzo rzadko na pierwszym spotkaniu z instruktorem dochodzi do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Na początku trener przeprowadza wywiad, dopytuje o możliwości fizyczne swojego podopiecznego, pyta o przebyte kontuzje i urazy, choroby przewlekłe, upodobania, nawyki, dietę. Ale przede wszystkim trener zapyta o cel. W zależności od tego, czy efektem ma być zrzucenie wagi, uelastycznienie sylwetki, profilaktyka wad postawy czy nabranie masy mięśniowej, trener przygotuje odpowiedni zestaw ćwiczeń oraz opracuje indywidualną, spersonalizowaną dietę.

Teoretycznie ten sam efekt może przynieść trening grupowy, jednak praktyka pokazuje, że wybranie treningu personalnego pozwala szybciej i skuteczniej osiągnąć obrany cel. Profesjonalny trener przez cały czas ćwiczeń skupiony jest tylko na jednym podopiecznym, na bieżąco sprawdza i koryguje poprawność wykonywanych ćwiczeń, dobiera odpowiedni zestaw oraz modyfikuje go w zależności od formy, jaką w danym dniu ma osoba ćwicząca. Każdemu może zdarzyć się słabszy dzień, można wtedy liczyć na wyrozumiałość trenera. I odwrotnie, gdy nadejdzie zwyżka formy, trener zapewne dołoży nieco ćwiczeń do standardowego treningu.

 Trening personalny to nie tylko osiągnięcie zamierzonego celu, ale także zwiększenie świadomości własnego ciała, nauka prawidłowego wykonywania ćwiczeń, poznanie najbardziej efektywnego sposobu trenowania. W efekcie chwilowa nieobecność trenera nie musi oznaczać przerwy w treningu. Dobry trener od samego początku pilnuje, czy jego podopieczny prawidłowo wykonuje ćwiczenia, uczy go łączenia treningu personalnego z odpowiednią dietą, tłumaczy co dzieje się ciałem w efekcie ćwiczeń, uczy rozpoznawać niepożądane objawy, jednym słowem jest bardziej przyjacielem niż trenerem. Można nawet zadzwonić do niego w chwili zwątpienia.

Trening personalny to również większa motywacja do ćwiczeń i do osiągnięcia celu. Osobisty trener potrafi skutecznie zmotywować, podtrzymać na duchu w chwili zwątpienia, podkreślić mocne strony swojego podopiecznego, wypunktować co już zostało osiągnięte, a co jest jeszcze do zrobienia. Dla osób, którym przydarzyła się przerwa w treningu, nabawiły się kontuzji, po której potrzebna była rehabilitacja lub chodzi im o sprawdzenie swoich możliwości treningowych i predyspozycji, trening personalny jest idealnym rozwiązaniem.

Trening personalny w przeciwieństwie do treningu grupowego nie odbywa się zawsze w tym samym miejscu i czasie. Ponieważ spotykają się tylko dwie osoby, łatwo jest ustalić za każdym razem inne miejsce spotkań i inny rodzaj aktywności fizycznej. Raz mogą to być ćwiczenia siłowe, innym razem jazda na rowerze, pływanie, pilates czy gra w piłkę. Czasem potrzebna będzie profesjonalna sala gimnastyczna, a czasem trening można przeprowadzić w domu osoby trenującej. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń.

Po więcej informacji zapraszamy na www.niku.pl

Woman talking to her personal trainer in a gym

Dodaj komentarz

Top