Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

To, co każdy początkujący trader wiedzieć powinien

Początkujący inwestorzy często poruszają się na Forex trochę jak we mgle. Robią to, co podpowiadają inni, inwestują w oprogramowania, które mają pomóc, a tylko przeszkadzają itd. Nic nie zastąpi nam naszej rzetelnej wiedzy – dlatego zamiast w program zainwestuj w siebie.

Trader i jego zła intuicja

Każdy początkujący trader posiłkuje się różnymi opiniami innych. Bardzo modne są wśród nich rady, aby korzystać na najnowszych elektronicznych pomocy podczas inwestowania, a mianowicie różnych oprogramowań – robotów, które za nas, inwestorów, będą otwierać i zamykać pozycje. Poza tym początkujący często nie chcą i nie umieją realnie patrzeć na fakty, czyli to, co dzieje się na rynku. Zamiast tego słuchają swojej intuicji, która podpowiada im wykonywaniu w związku z tym ruchów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistym stanem rynku.

Inwestuj w wiedzę, nie w roboty

Dlatego powinniśmy wiedzieć, że żaden robot, opinia na forum, inwestowanie z trendem, ani nasza własna intuicja bez podstaw merytorycznych nie są w stanie zapewnić nam zysków. Lepiej zatem, aby trader inwestował w siebie, w kursy i szkolenia (np. w XTB), które rozwiną jego umiejętności analityczne, strategiczne itd., aniżeli program, który jest zautomatyzowany i nigdy nie będzie w stanie podejmować decyzji inwestycyjnych na takim poziomie, jak człowiek.

Mity na temat inwestowania:

  • Inwestowanie za pomocą dźwigni finansowej (przy małym wkładzie kapitału własnego) nie zrobi z ciebie milionera w krótkim czasie. To bardzo często powtarzana historia, że przy wkładzie 1000 złotych, możesz zarobić wiele razy więcej. Owszem, ale nie tak od razu, trzeba ponadto wykonać dobry ruch inwestycyjny, aby to się stało. Rynek nie robi aż takich rewolucji na co dzień. Poza tym inwestycje z dźwignią są obciążone wielkim ryzykiem. Jeden nieudany krok, a tracimy wiele więcej niż włożyliśmy.
  • Oprogramowania i roboty nie pomagają w inwestowaniu wbrew ogólnej opinii. Mają one zautomatyzowane funkcje, które wykonują pewne ruchy na rynku, wobec konkretnych zmian. Zatem każdy ruch rynku, który mieści się w oprogramowaniu, będzie generował zaprogramowany ruch robota w naszym imieniu. To jednak często zbędne. Oprogramowania takie otwierają bardzo wiele pozycji, które tylko zaciemniają obraz rynku. Mniej pozycji często oznacza większe zyski, bo można się na nich skupić i nimi zarządzać. Więcej pozycji – to także większe prowizje dla brokerów, a niekoniecznie nasz zysk. Lepiej wybrać konkretne pozycje, najlepiej długoterminowe, którym można poświęcić uwagę. Pamiętaj, że czasem brak pozycji jest dla ciebie najlepszą pozycją, aby nie stracić.
  • Korzystanie z ogólnodostępnych platform informacyjnych nie wystarczy. Telewizja, radio, a nawet Internet, w popularnych i ogólnodostępnych kanałach publikują wiadomości z pewnym opóźnieniem. Dlatego nie można decyzji inwestycyjnych opierać wyłącznie na nich, gdyż mogą one być już nie miarodajne w stosunku do ruchów rynku. Dobrze korzystać z platform międzynarodowych i rzetelnych serwisów informacyjnych, których zadaniem jest bieżący przekaz informacji.

Education and learn concept: pixelated words knowledge is power on digital screen, 3d render
Education and learn concept: pixelated words knowledge is power on digital screen, 3d render

Dodaj komentarz

Top