Jesteś tutaj
Strona główna > Gadżety

Tablety graficzne zamiast pędzla i pióra

Dziś wszyscy ci, którzy zajmują się szeroką pojętą grafiką i fotografią mogą znacząco zwiększyć komfort swojej pracy, pozbywając się tradycyjnej myszki i używając tabletu graficznego.

Tablet graficzny, inaczej zwany piórkowym, to urządzenie służące do tworzenia elementów graficznych na komputerze (retuszu zdjęć, rysowania) oraz zastępujące myszkę. Tablety bazują na opatentowanej technologii interaktywnych ekranów i bezprzewodowych piórek czułych na nacisk. W ofercie znaleźć można zarówno tablety dla amatorów, półprofesjonalistów i profesjonalnych użytkowników. Pionierem i niekwestionowanym liderem produkującym tablety graficzne od ponad 20 lat jest firma Wacom. Linia tabletów piórkowych tej marki obejmuje dwie serie – Intuos to tablet raczej dla amatorów, służący do rysowania, szkicowania i obróbki zdjęć, z kolei Intuos Pro to wersja dla profesjonalistów, którzy oczekują doskonałej precyzji w obsłudze nacisku, wydajności i wielu zaawansowanych funkcji.

Jak to działa?

Najłatwiej zobrazować to tak – tablet to kartka, a rysik to ołówek. Jest to taki odpowiednik myszy, z tym że dużo bardziej precyzyjny. Tablet to specjalna podkładka i wskaźnik (pióro/rysik), którego ruch przenoszony jest do komputera. Jest to informacja o położeniu, sile nacisku, nachyleniu, obrocie wskaźnika. Różnica między tabletem piórkowym a myszką jest taka, że w przypadku tej drugiej komputer pobiera informacje o względnych współrzędnych ruchu, a nie tak jak w przypadku Wacoma absolutnych. Powierzchnia tabletu dokładnie odwzorowuje ekran komputera, czyli otwartego programu graficznego w mniejszej skali. Czułe na nacisk pióro ma funkcję obsługi intuicyjnych gestów wielodotykowych i jest bardzo precyzyjne.

Podkładka i rysik komunikują się za pomocą pola elektromagnetycznego, które jest źródłem zasilania rysika. Do wykorzystania jest cały zestaw rysików, które mają różne funkcje, np. ołówek, który jest funkcją podstawową, gumka, pędzel, dający efekt malowania prawdziwym pędzlem czy aerograf.

Zalety

Tablet piórkowy Wacom ma same zalety, oto i one:

  • intuicyjna praca

Tablet Intuos Pro ma 2048 poziomów czułości nacisku pióra. Funkcja detekcji nachylenia i obsługi gestów pozwala na tak samo precyzyjne tworzenie jak przy pomocy tradycyjnych pędzli i piór.

  • precyzyjna kontrola ruchu

Tablet posiada funkcje takie jak: skalowanie, przesuwanie, obsługa gestów, tworzenie własnych skrótów opcji wielodotyku.

  • wydajność

Tablet wykrywa oprogramowanie, którego się używa, oferując optymalne skróty. Przyciski ExpressKeys, które można samemu programować i pierścień dotykowy dają możliwość szybkiego dostępu do ulubionych skrótów.

  • oszczędność czasu

To, co przy użyciu zwykłej myszy zajmuje godzinę, przy pomocy tabletu graficznego można wykonać w 10 minut.

  • uniwersalny rozmiar

Tablet zapewnia dużo miejsca do pracy, ale jednocześnie jest wielkości tradycyjnego tabletu.

  • swoboda dzięki bezprzewodowości

Tablet Intuos Pro jest bezprzewodowy, dzięki czemu użytkownika nie ograniczają żadne kable. Do innych modeli istnieje możliwość dokupienia zestawu bezprzewodowego (tzw. wireless kit). Jedyną wadą jest to, że jeśli ktoś korzysta z tabletu codziennie, musi go także codziennie ładować.

  • kompatybilność

Tablet jest kompatybilny z komputerami Mac i PC.

  • możliwość rozbudowy

Tablet można dowolnie i łatwo rozbudować dzięki dostępności różnych kompatybilnych piórek, uchwytów i końcówek.

Dla kogo tablet graficzny?

Tablet piórkowy świetnie sprawdzi się zarówno w pracy grafika, fotografa, plastyka, architekta, geodety i w wielu innych artystycznych zawodach. Wielu grafików i fotografów nie wyobraża sobie swojej pracy bez Wacoma. Profesjonalny retusz zdjęć praktycznie byłby bez niego niemożliwy, ponieważ nawet za pomocą profesjonalnej myszki nie da się zrobić tego tak precyzyjnie. Ponadto dzięki korzystaniu z tabletu graficznego oszczędza się dużo czasu, bo pracuje się wiele razy szybciej i precyzyjniej. Korzystanie z narzędzi takich jak pędzel także jest dużo łatwiejsze jako, że tablet reaguje na zmianę siły nacisku.

Jeśli ktoś umie posługiwać się ołówkiem i kartką papieru, to praca z tabletem piórkowym nie powinna sprawić żadnego problemu, ponieważ jest równie prosta. Nie dotyczy to oczywiście początkujących użytkowników, którzy muszą „oswoić się” z tym urządzeniem. Przyzwyczajanie się trwa zazwyczaj ok. tygodnia. Najlepszym sposobem jest odłączenie myszki i touchpadu oraz korzystanie z tabletu do wszystkich czynności (przeglądania Internetu, korzystania z wszelkich aplikacji i programów). Po tym czasie wielu użytkowników stwierdza, że rysik jest wygodniejszy w użyciu nie tylko do malowania czy edycji zdjęć.

Jaki rozmiar wybrać?

Tablety graficzne dostępne są w wielu rozmiarach – od A6 (np. obróbka zdjęć, rysowanie) do A0 (np. tworzenie map, projektów). Wybór zależy przede wszystkim od celu, do jakiego się go używa. Jeśli do obróbki zdjęć, to należy postępować według zasady – czym mniejszy, tym lepszy, czyli najlepiej wybrać ten w rozmiarze S (A6). Dlaczego? Pracując na tablecie o większym rozmiarze trzeba robić dużo większe ruchy niż na mniejszym. Oczywiście w większych tabletach jest możliwość dowolnego zmniejszenia obszaru roboczego. Z kolei jeśli tablet ma służyć do rysowania, podczas którego wykonuje się długie pociągnięcia pędzlem, to wtedy należy wybrać większy, czyli np. rozmiar L. Rozmiar M jest swoistym kompromisem, ale raczej lepiej posłuży do edycji zdjęć niż do rysowania.

Na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli tabletów piórkowych, także innych firm, jednak tablety Wacom są najchętniej wybieranymi przez profesjonalistów. Najnowszą propozycją dla profesjonalnych użytkowników jest model Intuos Pro Special Edition, który można kupić na przykład na https://www.redcoon.pl/.

computer-414056_960_720Fot. pixabay.com

Dodaj komentarz

Top