Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Szybka pożyczka a kredyt – wady i zalety

Na rynku finansowym istnieje wiele możliwości uzyskania dodatkowych funduszy w momencie, kiedy pilnie są one nam potrzebne. Warto jednak zastanowić się co wybrać – kredyt w banku czy szybką pożyczkę w instytucjach parabankowych?

Kredyt – plusy i minusy

Kredyty udzielane przez banki są bezpieczną formą uzyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel. Instytucje te cieszą się bowiem zaufaniem publicznym, a umowy przygotowane do kredytu są rzeczowe i przejrzyste, jasno określając warunki jego pozyskania. Ważną zaletą kredytu udzielanego przez bank jest możliwość wzięcia dużej kwoty, nawet rzędu kilkuset tysięcy złotych (w przypadku kredytu hipotecznego).

Otrzymanie kredytu wiąże się jednak z pewnymi wymogami, które musi spełniać klient, by go uzyskać. Najczęściej do jego otrzymania brana jest pod uwagę zdolność kredytowa, obliczana na podstawie danych z konta lub, w przypadku nowych klientów, zaświadczeniach z pracy. Proces weryfikacji trwać może nawet kilka dni, co może być dużą przeszkodą, szczególnie jeśli szybko potrzebujemy pieniędzy na np. zakup sprzętu w promocyjnej cenie.

 

Szybka pożyczka

Największą zaletą pożyczek gotówkowych jest ich dostępność dla każdego, bez względu na zarobki czy stan zadłużenia. Jej weryfikacja trwa dużo krócej niż w przypadku standardowego kredyty, nawet do kilkunastu minut. Nie musimy także zjawiać się w oddziale czy placówce – tego typu gotówkę możemy uzyskać wysyłając SMS lub wypełniając formularz przez Internet. Porównaj pożyczki gotówkowe i wybierz te, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom.

Najczęściej jednak tego typu usługi są bardzo wysoko oprocentowane, co powoduje, że wzięcie przez nas takiej pożyczki wiąże się z znacznie większymi kosztami niż w przypadku kredytu. Parabanki oprócz tego dodają często do pożyczki koszty związane z nią bezpośrednio, jak np. opłatę za szybkie rozpatrzenie wniosku lub koszt dostarczenia gotówki. Regularna spłata takiej pożyczki nie pomoże nam zbudować zdolności kredytowej, a informacja o jej niespłacaniu szybko może trafić do BIKu (Biura Informacji Kredytowej).

 

Wybór należy do Ciebie

Wybór kredytu czy też szybkiej pożyczki musi opierać się przed wszystkim na tym, na jaki cel mają zostać przeznaczone pieniądze. Jeśli planujesz większy wydatek i możesz pozwolić sobie na dłuższą i dokładniejszą weryfikacją, wybierz kredyt oferowany przez instytucje bankowe. Jeżeli jednak potrzebujesz niewielkiej ilości gotówki w ciągu kilku godzin, skorzystaj z usług parabanków. Postaraj się jednak spłacić je szybko, by narastające karne odsetki nie przewyższyły kwoty pożyczki.

 

 

Dodaj komentarz

Top