Jesteś tutaj
Strona główna > Kultura

Sztalugi do studia i nie tylko

Malowanie w warunkach studyjnych to nie tylko przywilej warsztatów malarskich czy obowiązek studentów kierunków artystycznych. W warunkach studyjnych najłatwiej dopracować swoją technikę do perfekcji i wyeliminować błędy pod okiem doświadczonego nauczyciela. W studiu także o wiele łatwiej o skupienie, uzyskanie idealnych warunków naświetlenia i kompozycji, ale także przeważnie pod ręką znajdują się wszystkie dostępne na świecie narzędzia i instrumenty malarskie. Dzięki temu uczniowie mogą dotykać wielu różnych stylów malarskich, metod malowania, ale także przyrządów i akcesoriów. Każda taka spędzona w studiu malarskim chwila czy lekcja z całą pewnością może przydać się później podczas tworzenia pierwszych autorskich obrazów.

sztalugiWśród podstawowego wyposażenia każdego takiego warsztatu i studia znajdują się oprócz płótna, farby i pędzla, również sztaluga. W zależności od wielkości posiadanej przestrzeni, ale także wielkości samego obrabianego płótna, stosuje się sztalugi o bardzo zróżnicowanych gabarytach i wymiarach. Pierwsza i najważniejsza różnica pomiędzy poszczególnymi modelami sztalug nie wynika jednak z ich rozmiaru, albowiem większość współczesnych modeli daje się dość skutecznie regulować i to w bardzo szerokim zakresie, dzięki czemu złożona do małych rozmiarów sztaluga po pełnym rozłożeniu jest w stanie stabilnie przytrzymać malarzowi nawet bardzo duże płótno.

Kluczowe kryterium, według którego rozróżnia się jednak klasyczne, drewniane sztalugi, to gatunek drzewa, z którego została ona wykonana. Od wielu dekad bardzo dobrze sprzedają się i są rekomendowane przez większość ośrodków kształcenia oraz samych artystów, są sztalugi wykonane z drewna bukowego lub sosnowego, ale nie brakuje także wersji aluminiowych czy trójnogów albo sztalug stołowych, które doskonale sprawdzają się w pracy we własnym mieszkaniu czy niedużym pokoju. Wszystkie najchętniej wybierane modele i szeroki wybór rozmiarów oraz funkcji znaleźć można na stronach https://www.kropkawkropke.com/pol_m_Sztalugi-i-akcesoria_Sztalugi-635.html. Producenci współczesnych sztalug starają się iść z duchem czasu i proponują także bardziej wybrednym estetom sztalugi dekoracyjne lub kolorowe, lakierowane itp.

Dodaj komentarz

Top