Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Szczeniak spełnieniem dziecięcych marzeń

Nie ma chyba na świecie dziecka, które przynajmniej raz w życiu nie prosiłoby rodziców lub świętego Mikołaja o jakieś zwierzątko. Mimo poszerzającego się wachlarza domowych pupili na czele listy nadal widnieją psy, a następnie koty, które nie zawsze jednak są wskazane dla rodzin z małymi dziećmi. Myśląc o sprowadzeniu do domu małego czworonoga warto wcześniej przyswoić sobie wiedzę na temat tego jak żywić szczeniaka by przez długie lata cieszył się zdrowiem. Przygarnięcie zwierzaka to najlepsza forma nauki odpowiedzialności na jaką rodzice mogą pozwolić swoim dzieciom, zyskując tym samym ich dozgonną wdzięczność.

Najczęściej popełniane błędy

Jak żywić szczeniakaWielu ludzi traktuje swoje domowe zwierzaki jak zbiorniki na odpadki z niedojedzonych posiłków. Są oczywiście psy, które lubią taką rolę lecz niestety dla zdecydowanej większości z nich, zwłaszcza tych w młodym wieku, przyprawy takie jak sól czy gałka muszkatołowa mogą doprowadzić do zatrucia. Częstym błędem żywieniowym popełnianym przez dzieci jest dzielenie się z ukochanym psiakiem swoją ulubioną czekoladą. Warto więc znacznie wcześniej niż sprowadzenie do domu pupila uświadomić swoim pociechom jak żywić szczeniaka by nie zrobić mu krzywdy.  Nie jest to bowiem oczywiste, że psy nie posiadają uczucia sytości i jeśli coś im smakuje chętnie jedzą bez umiaru. Obserwowanie zadowolonego pupila radośnie machającego ogonkiem nie powinno jednak pozbawić nas zdrowego rozsądku i doprowadzać do przekarmienia. Otyłość wśród zwierząt domowych stanowi bowiem spory problem w oczach weterynarzy.

Poszukiwanie idealnych rozwiązań

Decydując się na psa, zwłaszcza jeśli jest on pierwszym czworonogiem w naszym domu powinniśmy udać się do weterynarza na krótką pogawędkę na temat tego jak żywić szczeniaka. Rodzaj karmy dobieramy bowiem indywidualnie do każdego psa. Warto brać pod uwagę jego rasę nawet mieszaną, potencjalny rozmiar i długość sierści. Istotne jest też pilnowanie stałych godzin napełniania miski stojącej zawsze w tym samym miejscu. Mały pies tak jak człowiek potrzebuje pewnej rutyny aby zyskać poczucie bezpieczeństwa. Im wcześniej został oddzielony od matki tym bardziej wymaga tych zasad opartych początkowo na trzech, a później maksymalnie dwóch posiłkach dziennie. Ważną zasadą w tym jak żywić szczeniaka jest unikanie gwałtownych zmian w diecie. Może to spowodować biegunki, a nawet problemy wychowawcze małego czworonoga. W opiece nad psiakiem jest bowiem jedna prosta zasada: nauczyć go pozytywnych nawyków związanych z karmieniem tak samo jak dziecko, bez podjadania pomiędzy posiłkami.

Dodaj komentarz

Top