Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Jakie studia techniczne wybrać?

Kiedyś wśród akademickich dziedzin królowały przede wszystkim nauki humanistyczne. Dziś uniwersytety zostały opanowane przed nauki ścisłe. Wydziały i kierunki humanistyczne wypełniają przede wszystkim prawdziwi pasjonaci humanistyki. Reszta osób poszła w stronę nauk ścisłych. Jedni zrobili to z pasji, drudzy z powodów zarobków. Mało chwalebne, ale do pojęcia. To właśnie na tych, którzy kończą kierunki techniczne, czeka najwięcej ofert atrakcyjnego zatrudnienia.

Inżynier… Magister… Doktor…

Na kierunkach ścisłych, a zwłaszcza technicznych, system stopni naukowych przebiega następująco: inżynier, magister, doktor. Przebiega to nieco przeciwstawnie do nauk humanistycznych, w których najpierw zdobywa się licencjat, a następnie tytuł magistra i doktora. Warto o tym wspomnieć dlatego, że inżynier, to jedyny tytuł, który oprócz wiedzy niesie ze sobą umiejętności – rzecz jasna, techniczne umiejętności. I to tytuł inżyniera jako pierwszy w swojej naukowej karierze zdobędzie osoba idąca na techniczny kierunek studiów.

Zazwyczaj już po inżynierce student może znaleźć ciekawe zatrudnienie, ale warto kontynuować naukę magisterką, co może pozwolić na znalezienie jeszcze lepszych ofert lub podniesienie zarobków. Osoby interesujące się naukami technicznymi nie muszą, choć mogą zdecydować się później również na studia doktoranckie. To otworzy przed nimi szerokie perspektywy rozwoju, zwłaszcza że nauki techniczne rozwijają się bardzo prężnie.

Najciekawsze studia techniczne

Pomimo niezgłębionej wiedzy krytej przez matematykę i fizykę z astronomią, dyscypliny te stały się mało pociągające jako nauki same w sobie. Obecnie zazwyczaj odgrywają służebną rolę wobec nauk technicznych. Każdy, kto wybiera się więc na studia techniczne, niech liczy się, że bez dobrej znajomości matematyki nie powinien się tego podejmować.

W gronie najpopularniejszych kierunków studiów technicznych znajdują się: architektura, budownictwo, mechanika, elektronika, automatyka i robotyka.

Najbardziej oblegany z kierunków technicznych, czyli architektura, łączy się z urbanistyką. Architektura zajmuje się projektowaniem obiektów i planowaniem przestrzennym. To kierunek dla osób twórczych i posiadających wyobraźnię.

Budownictwo zajmuje się wznoszeniem obiektów budowlanych. W przeciwieństwo do architektury, nie chodzi w  niej o wykreowanie obiektu, a o jego wzniesienie. To doskonała opcja dla osób, które interesują się budową, odbudową, przebudową i modernizacją budynków.

Mechaniką powinni zająć się z kolei mali budowlańcy. Otóż mechanika nie zajmuje się budową budynków, ale budową, projektowaniem i wykorzystywaniem różnego rodzaju maszyn oraz konstrukcji.

Elektronika zajmuje się obwodami elektrycznymi, które zawierają pasywne i aktywne elementy elektroniczne. Dziedzina ta, znajduje zastosowanie w specjalistycznych sprzętach, jak i w sprzętach codziennego użytku, a sprawdzi się w niej typowy ścisłowiec.

Automatyka stanowi dziedzinę poświęconą technologicznym i przemysłowym procesom występujących głównie w przemyśle, budynkach, transporcie oraz wojsku.

Robotyka z kolei zazwyczaj towarzyszy automatyce jako dziedzina powiązana z nią oraz z mechaniką, elektroniką, sensoryką, cybernetyką i informatyką, a zajmuje się, jak sama nazwa wskazuje robotami oraz rozważaniami nad tematem sztucznej inteligencji. W automatyce i robotyce doskonale poczują się fani świata wirtualnego, którzy zdobędą możliwość przenoszenia go w świat realny.

Czy na pewno?!

Kiedyś na kierunki techniczne wybierali się przede wszystkim mężczyźni. Obecnie ten trend się zmienił i można na nich spotkać przeróżne osoby. Wybierając kierunek studiów o profilu technicznym zastanówmy się nad tym jednak dłuższą chwilę. Na pewno po ukończeniu tego typu studiów czeka na nas zatrudnienie. Jeśli jednak idziemy na niego nie z pasji a z powodów pragmatycznych, argumentacja tego wyboru wciąż jest mocna, choć nie ma już takiej siły przebicia. Studia techniczne tworzą dzisiejszy świat. A przecież najważniejsze, aby tworzyć nasz świat z pasją.

 

 

Dodaj komentarz

Top