Jesteś tutaj
Strona główna > Sport

Strój dla biegacza – co na początek?

Bieganie w powszechnej opinii należy do sportów, które nie wymagają specjalnego wyposażenia. Ludzie uważają, że wystarczy dowolny strój sportowy, który nie będzie krępował ruchów. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdą – co prawda pobiegniemy w zwykłym dresie, ale nie będzie to komfortowe. Dodatkowo może powodować to urazy i w efekcie kontuzje. Warto przygotować się do tego sportu i zainwestować pieniądze w strój, który pomoże w trakcie biegania. Przygotowaliśmy dla was zestawienie, z którym każdy amator tego sportu powinien się zapoznać.

  1. Buty do biegania

Bez dwóch zdań jest to najważniejszy element wyposażenia biegacza. W trakcie aktywności dochodzi do sporych obciążeń na stopę i stawy, co może przyczynić się do wystąpienia kontuzji. Dlatego tak istotne jest dobranie butów, które będą stabilizowały stopę oraz amortyzowały przeciążenia. W dobrych sklepach sportowych będziemy mogli spotkać się z butami, które dostosowane są do każdego rodzaju stopy. Mamy do czynienia z trzema ich rodzajami: pronującą, supinującą oraz normalną. W ten sposób można określić czy stopa w trakcie kontaktu z podłożem jest równoległa do niego czy może odchyla się na boki. Jest to ważna, ponieważ zwykłe obuwie nie zapewni właściwej stabilizacji stopy, co może zakończyć się uszkodzeniem stawów. W specjalistycznych sklepach można przeprowadzić analizę, która dokładnie określi jaki mamy typ stopy, co pozwoli na zakup właściwego obuwia.

  1. Bielizna

Mogłoby się wydawać, że bielizna ma najmniejsze znaczenie w przypadku biegania. Okazuje się, że ma znaczenie, bo to ona jest w stanie zapewnić nam komfort. Powinna być mocno przylegająca do ciała i najlepiej termoaktywna. W ten sposób zapewnimy sobie komfort cieplny, który w trakcie biegania bardzo często jest zaburzony. W przypadku kobiet ważną kwestią jest założenie biustonosza sportowego. Jego zadaniem jest stabilizowanie i kompresja piersi. Dzięki temu w trakcie biegu pozostają na swoim miejscu i nie powodują dyskomfortu. Szczególnie ważne jest to dla kobiet z dużym biustem, które nie chcą stracić jego jędrności w czasie uprawiania sportów. Coraz częściej przez sportowców stosowane są specjalne skarpety kompresujące, które zmniejszają bolesność łydek.

Przeczytaj więcej o sprzęcie dla biegacza w Runner’s World.

  1. Strój do biegania

Jeżeli myślimy o bieganiu na poważnie to będziemy musieli być przygotowani do tego, aby biegać zarówno podczas pięknej pogody, jak i mrozów. Dlatego musimy mieć w swoim wyposażeniu przynajmniej dwa komplety ubrań. Gdy temperatury będą spadały do temperatury około zera stopni nie będziemy mogli założyć na siebie zbyt wiele ubrań – będą krępowały one ruchy i mogą doprowadzić do przegrzania. W takim przypadku stosuje się odzież termoaktywną, która jest w stanie utrzymać ciepło naszego ciała. Dodatkowo w trakcie treningu dochodzi do wytworzenia energii, która wydalana jest z ciała w postaci ciepła. Dzięki temu nawet, gdy temperatury są niskie jesteśmy w stanie zachować odpowiednia temperaturę ciała. Ważne, aby taka odzież nie posiadała szwów, które mogą ocierać ciało. Powinna być obcisła, aby podmuchy wiatru nie powodowały spowolnienia biegu.

Dodaj komentarz

Top