Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Stanik do biegania – jak wybrać idealny?

Biustonosz sportowy jest jedną z najważniejszych części całego kobiecego stroju. Jego zadaniem jest podtrzymywanie biustu we właściwym miejscu w czasie treningów. Pozwala to na zachowanie naturalnej jędrności, która pod wpływem obciążeń może zostać wystawiona na dużą próbę. Biust podtrzymywany jest w miejscu nie przez mięśnie , jak wiele osób sądzi, ale przez ścięgna. Raz rozciągnięte już nigdy nie powrócą do dawnego stanu. Biustonosz sportowy jest w stanie ustabilizować piersi w miseczce i chronić przed wpływem nadmiernych sił w trakcie biegu. Dobranie odpowiedniego stanika jest dużym problemem, z którym borykają się kobiety na całym świecie. Pokażemy na co zwracać uwagę w czasie wyboru biustonoszu sportowego.

  1. Biustonosz

Wiele kobiet nie ma sportowego biustonoszu przed rozpoczęciem treningów. Zamiast tego stosuje zwykłą bieliznę , które kompletnie się do tego nie nadają. Nie dość, że nie napinają biustu w odpowiedni sposób to jeszcze mogą powodować odparzenia i otarcia. Biustonosz sportowy jest wykonany z gładkiego materiału, bez metalowych fiszbin. Często również nie posiada łączenia w postaci szwów. Wykonane są ze specjalnie przygotowanych materiałów oddychających, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się i przegrzaniu. Kobiece biusty są w nich doskonale chronione.

  1. Rozmiar

Kluczowym parametrem przy dobrze biustonoszów jest ich rozmiar. Muszą dokładnie opinać i kompresować pierś. Nie jest prawdą, że niewielkie biusty nie są narażone na opadanie – one również powinny być odpowiednio zabezpieczone. Rozmiar miseczki można dobrać metodą prób i błędów lub w specjalnych salonach, gdzie sprzedawana jest bielizna sportowa. Pomoc w dobraniu idealnego biustonosza oferują brafitterki.

W czasie biegu piersi powinny być możliwie jak najbardziej unieruchomione. Nie powinny one podskakiwać i przemieszczać. Właściwie dobrany biustonosz dociska je do ciała zapewniają sztywność i wygodę.

  1. Wygoda

Biustonosze sportowe nie zawsze należą do najwygodniejszych. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, który zapewni skuteczną kompresję i stabilizację piersi. Wygoda jest w tym przypadku drugorzędna, ale też ważna. Warto jest przetestować kilka modeli i wybrać ten, w którym będziemy czuły się najlepiej. Wpływ a wygodę ma np. szerokość ramiączek czy też zastosowany do produkcji materiał. (źródło: Runners World).

 

  1. Funkcjonalność

Biustonosz sportowy powinien zapewnić odpowiednią funkcjonalność w trakcie treningu. Przede wszystkim powinien być wykonany z przewiewnych i oddychających materiałów. Ma to znaczenie szczególnie dla posiadaczek dużych biustów, w przypadku których na skutek potu może dochodzić między innymi do bolesnych odparzeń. Warto dostosować grubość materiału biustonosza do pory roku – te grubsze świetnie sprawdzą się w czasie chłodniejszych dni, natomiast z cienkich na okres wakacyjny.

  1. Wygląd

Wygląd biustonosza jest równie ważny jak dopasowanie oraz funkcjonalność. Bardzo często zdarza się, że w trakcie biegania nie zakłada się koszulki, aby zapewnić lepsze chłodzenie ciała. Wtedy biustonosz (lub top sportowy) będzie widoczny dla wszystkich. W ofertach producentów bielizny sportowej jest wiele fasonów, które można dobrać według osobistych preferencji.

Dodaj komentarz

Top