Jesteś tutaj
Strona główna > Gadżety

Sposoby na świece

świece
Świece nadadzą Twojemu wnętrzu wyjątkową atmosferę

Oświetlenie w naszym domu odgrywa bardzo dużą rolę, dlatego też należy w odpowiednich miejscach rozłożyć lampy. Sztuczne światło również może stworzyć wyjątkowy klimat, choć świetną alternatywą dla niego są świece. Te znane są nam od wielu lat, obecnie pełnią funkcję ozdoby, tworzą przyjemną atmosferę, a także rozprzestrzeniają cudowny zapach. Czy jednak wiemy już wszystko o świecach?

Wykonanie świec

Najczęściej wybieranym produktem do wytworzenia świecy jest parafina. Jest to najtańszy składnik, dlatego wielu z nas chętnie je wybiera. Warto jednak wiedzieć, że parafina wydzielana jest z frakcji ropy naftowej lub też z frakcji smól wytlewnych. Łączone są z tym substancje barwiące, olejki zapachowe i inne substancje. Paląc takie świece w zamkniętych pomieszczeniach, możliwe jest wydobywanie się z nich szkodliwych substancji chemicznych, takich jak: benzol, czy tuolen. Mogą one niekorzystnie wpływać na nasz układ krwionośny, nerwowy lub oddechowy. Na ryzyko te jeszcze bardziej narażone są najmłodsi oraz zwierzaki, dlatego w trosce o nie, możemy bardziej zastanowić się nad tym zakupem. Na naszym ryku dostępne są także świece wykonane ze stearyny. Te zaś wykonane są z mieszaniny kwasów tłuszczowych nasyconych oraz nienasyconych. Ich źródła mogą być albo zwierzęce, albo roślinne. Te informacje znaleźć można na opakowaniach produktu. Naturalnym składnikiem świecy może być wosk pszczeli. Powstają one bez żadnych procesów chemicznych. Są to przetapiane plastry pszczele, które zostały już wykorzystane  w ulu i spełniły tam swoją funkcję. Warto podkreślić, że wypalany wosk pszczeli wydziela jony ujemne, które w znaczny sposób oczyszczają w domu powietrze. Ponadto, wosk pali się bardzo długo, szczególnie w porównaniu do parafiny oraz stearyny, tym samym świeczki te są nieco droższe. Wosk sojowy to kolejny naturalny składnik, który bardzo chętnie wybierają weganie.

Coś dla zdrowia

Chcąc dbać o siebie i swoich najbliższych warto unikać szkodliwych substancji, które wydzielać się mogą choćby z parafiny. Dlatego też warto dokładnie zapoznać się z informacją zawartą na opakowaniu. Świece posiadają również knot, na który także warto zwrócić uwagę. Te zawierające ołów lub cynk należy omijać. Należy również robić krótkie odstępy od zapalania świec, nie musimy zapalać ich codziennie i jedynie na trzy lub cztery godziny. Aby zredukować nieco powstawanie sadzy, możemy przyciąć knot, choćby o dwa, trzy milimetry. By nie osadzał się na nich kurz, zawsze możemy przykryć świecę.

Dodaj komentarz

Top