Jesteś tutaj
Strona główna > Kuchnia i zdrowie

Sok z czarnego bzu – jak wpływa na nasze zdrowie?

Szukając naturalnych źródeł witamin, często udajemy się do apteki i zaopatrujemy się w różnego rodzaju suplementy diety, których zadaniem jest uzupełnienie witamin w naszym organizmie. Jak  się okazuje, wcale nie musimy szukać aż tak daleko – bardzo wiele roślin jest bogatych w witaminy i minerały, dzięki którym wzmocnisz swoją odporność i poprawisz samopoczucie.

Jedną z takich roślin jest właśnie czarny bez, a konkretnie jego owoce. Już od starożytnych czasów,  ludzkości znane są jego lecznicze właściwości. Jednak jak sok z czarnego bzu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?

Jakie właściwości ma sok z czarnego bzu?

Badania nad właściwościami tej rośliny wykazały jej silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dodatkowo, kwiaty czarnego bzu zawierają w składzie flawonoidy, trójterpeny i kawasy fenolowe, dzięki czemu wykazują działanie przeciwgorączkowe i wspomagają usuwanie zalegającej w oskrzelach wydzieliny. Kolejnym atutem tej rośliny, jest jej wpływ na uszczelnianie ścian naczyń włosowatych, dzięki czemu poprawia się ich elastyczność.

Sok z czarnego bzu zawiera m.in. glikozydy antocyjanowe, garbniki, kwasy owocowe, sole mineralne (jak wapń, potas, sód czy żelazo) oraz witaminy (szczególnie witaminę C i A). Wspomniane składniki oczyszczają organizm, wspomagają oddawanie moczu, mają też właściwości uśmierzające ból.

Owoce czarnego bzu zaliczane są do grupy środków  czyszczących krew i rekomendowane jako lek odtruwający, który wspomaga także usuwanie z organizmu niebezpiecznych toksyn i produktów przemiany materii. Wykorzystuje się je także w stanach zapalenie żołądka  czy jelit, a także w przypadku nerwobólów czy rwy kulszowej.

Tak kwiaty jak i owoce rośliny mają zbawienny wpływ na nasz układ trawienny, moczowy i krwionośny. Dzięki swoim właściwościom regulują trawienie, łagodzą wzdęcia czy zgagę. Znajdują zastosowanie przy problemach z nerkami czy drogami oddechowymi.

Kiedy zbierać czarny bez?

Najlepszy okres na zbiory czarnego bzu, to czas od maja do września, z tą różnicą, że pierwsze dwa miesiące są idealne na zbiory kwiatów,  natomiast dwa kolejne, to czas na zaopatrzenie się w owoce tej rośliny.

Na co uważać?

Jak się okazuje na owoce i kwiaty czarnego bzu musimy jednak uważać. We wszystkich częściach tej roślinny, zawarta jest sambunigryna, która w dużej ilości jest dla człowieka trująca. Podczas obróbki cieplnej (gotowanie lub smażenie), dochodzi do całkowitego zniszczenia trujących składników rośliny – dlatego należy pamiętać, by nie spożywać owoców czarnego bzu prosto z drzewa, to w ten sposób najczęściej dochodzi do zatrucia.

Przepis na domowy sok z czarnego bzu

Zrobienie soku z owoców czarnego bzu w domowym zaciszu, to bardzo proste zadanie. Umyte owoce wystarczy wrzucić do garnka i podgrzewać tak długo, aż puszczą soki. Kolejnym krokiem będzie rozgniecenie owoców i przeciśnięcie ich przez gazę do innego naczynia. Otrzymany sok mieszamy z miodek w proporcjach 1 do 10, po czym ponownie gotujemy – gotowe!

Źródło: e-zdrowie.info.pl.

Dodaj komentarz

Top