Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Soczewki kontaktowe – podstawowe informacje

Soczewki kontaktowe dają możliwości, o których użytkownicy zwykłych okularów mogą jedynie pomarzyć. Nie zmieniając wyglądu, zapewniają dużą wygodę i maksymalny stopień korekcji wzroku. Niemal każdy wie, jak wygląda szkło kontaktowe oraz jak działa, jednak na tym znajomość tematu zazwyczaj się kończy. Co powinniśmy wiedzieć o soczewkach?

Soczewki kontaktowe – z czym to się „je”?

Głównym determinantem noszenia soczewek jest wystąpienie wady wzroku (chyba że mówimy o soczewkach kolorowych, które można nosić jedynie w celu zmiany barwy tęczówki oka). Nie powinniśmy rozpoczynać przygody z soczewkami na własną rękę. Najpierw konieczna jest wizyta u okulisty, który zdiagnozuje naszą wadę oraz jej wielkość, dokona pomiarów gałki ocznej, a także wykluczy wszelkie przeciwskazania do noszenia soczewek (dotykają one kilka procent populacji). On także pokaże nam, jak prawidłowo wkładać soczewki, a także wyjaśni, jak je pielęgnować. Na podstawie tej wiedzy możemy zamawiać soczewki samodzielnie, co jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe dzieli się przede wszystkim na podstawie czasu, po jakim powinno wymienić się zużytą parę na nową. (źródło: http://soczewki24.pl/2-soczewki-kontaktowe).

Najbardziej higieniczne i najwygodniejszesoczewki jednodniowe, które po prostu umieszczamy na powierzchni oka, po czym, po upływie maksymalnie kilkunastu godzin, wyrzucamy. Przeszkodą jest w tym przypadku wyższa niż w przypadku soczewek o dłuższym terminie przydatności cena.

Soczewki dwutygodniowe lub miesięczne możemy stosować przez taki czas, jednak należy ściągać je na noc oraz przechowywać w pojemniczku z przeznaczonym do tego płynem, który czyści powierzchnie soczewki orz zapewnia jej właściwe nawilżenie.

Poza tym warto wymienić szkła „dzień i noc”, w których można także spać, a także soczewki kolorowe, które oprócz korekcji – zmieniają barwę oczu.

Co robić, a czego nie?

Soczewki, poza tymi jednodniowymi, należy właściwie pielęgnować. W tym celu niezbędny jest płyn do soczewek, w którym przechowujemy nasze szkła, a także czyścimy za jego pomocą soczewkę, gdy czujemy, w przypadku, gdy do oka dostaną się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Nie wolno czyścić, ani przechowywać soczewki w zwykłej wodzie. Bezwzględnie należy przestrzegać terminów podanych przez producenta. Makijaż jest dozwolony, jednak istnieje zasada: najpierw soczewki, dopiero potem aplikacja kosmetyków.

Soczewki kontaktowe to niezwykle skuteczna, wygodna, i co najważniejsze, bezpieczna metoda korekcji wzroku. Pewnego rodzaju niedogodności związane z prawidłową pielęgnacją bledną w porównaniu do korzyści, jakie wiążą się z użytkowaniem dobrej jakości szkieł kontaktowych.

Dodaj komentarz

Top