Jesteś tutaj
Strona główna > Gadżety

Jaki smartfon z dobrą baterią kupić?

Smartfon to wielofunkcyjne urządzenie, które ma jedną wadę – bateria, w którą jest wyposażony, bardzo szybko ulega rozładowaniu. Najlepiej byłoby, gdyby bateria telefonu magazynowała jak największą ilość energii, a telefon jak najmniej tej energii zużywał. Jednak pomimo nieustannego rozwoju elektroniki, większość modeli nadal charakteryzuje dość krótki czas pracy na akumulatorze. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu smartfona, aby osiągi baterii były zadowalające?

Bateria Li-Ion

Bateria jest tą częścią składową smartfonów, na którą najczęściej się narzeka. Dlatego rynek wykluczył, niegdyś bardzo popularne, słabo wydajne baterie niklowo-wodorkowe (Ni-MH). Obecnie, w smartfonach używa się baterii litowo-jonowych, które są lekkie, niewielkich rozmiarów oraz charakteryzuje je długi czas pracy. Ich pojemność wyraża się w mAh, czyli miliamperogodzinach. Im większa wartość parametru, tym bardziej wydajna bateria. Baterie Li-Ion są wyjątkowo elastyczne – mogą mieć różne kształty, rozmiary oraz masę. Częste ładowanie powoduje zakłócanie wędrówki jonów, przez co wraz z upływem czasu bateria coraz szybciej się rozładowuje. Najbardziej zaawansowane technologicznie są baterie litowo-polimerowe (Li-Pol) –  o dużej pojemności, wysokiej żywotności oraz cenie – nawet dwa razy wyższej od baterii litowo-jonowych.

Pojemność baterii

Jednym z kluczowych parametrów, które mówią o jakości baterii jest jej pojemność. Dobrej jakości bateria powinna mieć pojemność co najmniej 2500 do 3000 mAh. Baterie o pojemności ok. 1500-200 mAh, wypadają znacznie gorzej, a ich żywotność wynosi zaledwie kilka godzin. Najbardziej zaawansowane technologicznie modele mają w wyposażeniu baterie o podwyższonej pojemności, np. powyżej 4000 mAh. Decydując się na takie urządzenie możesz mieć pewność, że bateria będzie działała nawet kilka dni na jednym ładowaniu.

Najbardziej wydajne rodzaje smartfonów

Smartfony giganty – zwane inaczej phablety, posiadają w obudowie większą ilość miejsca na akumulatory większych rozmiarów. Niektóre modele mogą mieścić baterie o pojemności nawet dwa razy większej, niż standardowe urządzenia.

Smartfony dla początkujących – czyli takie, które nie są technologicznie zaawansowane – nie posiadają procesorów najwyższej klasy, ani wyświetlaczy o wysokich rozdzielczościach, dzięki czemu zużywają bardzo mało energii.

Jak przedłużyć żywotność baterii

Większość smartfonów jest wyposażona w tryb oszczędzania energii, który pozwala podtrzymać stan baterii na dodatkowych kilka godzin. Uruchomienie trybu blokuje większość aplikacji oraz automatycznie przełącza wyświetlacz w bardziej oszczędny tryb pracy.

Na zużycie baterii w smartfonie największy wpływ ma:

duży i jasny wyświetlacz – Czynnością, która pomoże zaoszczędzić baterię, jest zmniejszenie jasności w smartfonie. Korzystając z urządzenia w domu optymalne będzie użycie 1/3 możliwości wyświetlacza;

wydajny procesor (choć producenci najnowszych rozwiązań dbają także o energooszczędność);

aplikacje – Jeżeli zależy ci na zmniejszeniu zużycia energii, zwróć uwagę na aplikacje społecznościowe, działające w tle. Łączą się one regularnie z serwerami nawet wtedy, kiedy z nich nie korzystasz. Co zrobić? Wystarczy, że będziesz wyłączać sieć 3G wtedy, kiedy jej nie użytkujesz.

Wi-Fi – Operatorzy telefonii komórkowej starają się dostarczać połączenie z siecią na jak najwyższym poziomie, przez co urządzenie pracuje w trybie poszukiwania sieci. Jeżeli nie chcesz, aby twój smartfon niepotrzebnie pobierał energię, staraj się wyłączać Wi-Fi zawsze wtedy, kiedy wychodzisz na dłużej z domu i nie będziesz potrzebował w między czasie dostępu do Internetu;

GPS – Pobiera w telefonach bardzo dużo energii. Jeżeli zdarza ci się często z niego korzystać, dobrze zaopatrzyć się w samochodowy zestaw do ładowania.

synchronizowanie i aktualizacje (które przy okazji zużywają transfer danych).

 

Ważne jest, aby chronić smartfon przed bezpośrednią ekspozycją na słońce – bateria, która jest narażona na działanie wysokiej temperatury traci swoją pojemność. Chcesz przedłużyć pracę telefonu? Nie rozładowuj baterii do końca. Smartfon najlepiej jest podłączać do źródła energii wtedy, kiedy bateria jest wyczerpana do ok 10-15% mocy.

Power bank

Jeżeli nie chcesz dopuścić, aby bateria w smartfonie rozładowała ci się w najmniej odpowiednim momencie, możesz zaopatrzyć się w power bank (czyli bank energii, dzięki któremu podłączysz swój telefon wszędzie tam, gdzie ma możliwości podłączenia go przy pomocy ładowarki do gniazdka elektrycznego) lub ładowarkę solarną (słoneczną), która chwilowo podtrzyma pracę telefonu.

Pamiętaj, że im lepiej wyposażony smartfon, tym częstsza konieczność ładowania urządzenia. Miej tez na uwadze, że większość producentów smartfonów uniemożliwia użytkownikom samodzielną wymianę baterii. Kiedy ta ulegnie zużyciu, konieczny jest zakup nowego urządzenia lub wspomaganie się power bankiem.

Podsumowanie

Używasz telefonu wyłącznie do telefonowania? Wystarczy, że zaopatrzysz się w tradycyjny telefon komórkowy, który zużywa znacznie mniej prądu niż smartfon, ponieważ jest wyposażony w niewielki wyświetlacz, nie ma modułu GPS oraz nie jest przystosowany do korzystania z Internetu. Jeżeli potrzebujesz urządzenia, który zapewni ci dodatkowo możliwość korzystania z sieci oraz rozbudowanych aplikacji, optymalnym rozwiązaniem będą smartfony średniej i wysokiej klasy (np. firm: Samsung, Sony, LG, Huawei, Apple itp.), wyposażonych w dobrej jakości baterie.

smartphone-531250_640

Dodaj komentarz

Top