Jesteś tutaj
Strona główna > Gadżety

Słuchawki do biegania – jak je wybrać?

Muzyka stanowi świetną motywację, potrafi zapewnić solidny zastrzyk energii, który w znacznym stopniu pomaga znieść trudy treningu. W sposób szczególny zdają sobie z tego sprawę biegacze. Jednak, jakie słuchawki do biegania zapewnią nam odpowiednią jakość i komfort?

Słuchawki zamknięte czy otwarte?

Zabudowane słuchawki słyną z tego, że lepiej tłumią odgłosy z otoczenia, w związku z tym dźwięk naszej ulubionej muzyki będzie wówczas czystszy. Na dłuższą metę jednak, zamknięte słuchawki nie nadają się do regularnego używania podczas biegania, ponieważ są zazwyczaj duże i niewygodne, męczą słuch i nie zapewniają odpowiedniej wentylacji, co stwarza problem zwiększonego pocenia się w okolicach uszu.

Słuchawki otwarte natomiast są zdecydowanie częstszym wyborem u biegaczy, ponieważ są lekkie i bardzo mobilne. Zapewniają dostateczną wentylację, a dodatkowo, to co z jednej strony może być ich wadą, w innych okolicznościach, czyli brak całkowitej izolacji użytkownika od otoczenia, jest zaletą, ponieważ biegając, nie możemy być całkowicie odcięci od tego co dzieje się wokół nas. Rozwiązanie takie ma jednak swoją podstawową wadę. Słuchawki douszne, zwłaszcza przy głośnej muzyce, mają szkodliwy na nasz słuch wpływ, dlatego warto rozważyć ich używanie tylko sporadycznie, ograniczając je np. wyłącznie do treningu.

Do ćwiczeń warto rozważyć także zakup słuchawek typu clip on, które posiadają pewnego rodzaju „rusztowanie” na małżowinę uszną, przez co słuchawki w dużo mniejszym stopniu będą wypadać nam z uszu.

Sprawdź też: Słuchawki do biegania: przegląd najnowszych modeli.

Z kablem czy bez?

Rozwój technologii pozwala nam dokonać wyboru, czy chcemy używać słuchawek standardowych, czy bezprzewodowych. Drugie rozwiązanie jest opcją wygodniejszą, pozwala zapomnieć nam wreszcie o plątaniu się kabla i innych tego typu niewygodach, jednak nadal jest ono niedoskonałe i nieodporne na różnego rodzaju zakłócenia.

Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Ulubioną wartością podawaną przez producentów słuchawek jest ich pasmo przenoszenia. Jednak w związku z licznymi ograniczeniami słuchu ludzkiego, nie ma ono dużego znaczenia. Skuteczność podawana w dB określa, jaki maksymalny poziom głośności zapewniają słuchawki, jednak pamiętajmy, że nie możemy w tej kwestii przesadzić, aby nie uszkodzić naszego słuchu. Impedancja oznacza opór elektryczny i określa odporność słuchawek na szum. W przypadku produktów do biegania wystarczy, jeżeli będzie znajdowała się ona w granicach 16-70 Om. Nie powinniśmy zaprzątać sobie głosy funkcją podbicia basów, ponieważ nie ma nic wspólnego z jakością dźwięku.

Niektóre modele słuchawek oferują nam także liczne przydatne funkcje, takie jak pulsometr, czy przyciski na słuchawkach. Jeżeli jednak nie jesteś fanem gadżetów, postaw przede wszystkim na wysoką jakość słuchawek, która podobnie, jak w przypadku innych produktów, ma zazwyczaj największy wpływ na nasz stopień zadowolenia.

Jeżeli szukamy odpowiednich dla nas słuchawek do biegania, producenci wychodzą naprzeciw naszym wymaganiom, oferując modele na różne potrzeby i portfele. W zależności od naszych własnych preferencji bez problemu znajdziemy produkt, który będzie odpowiadał naszym wymaganiom i sprawi, że będziemy mogli cieszyć się naszą ulubioną muzyką w trakcie treningu.

Dodaj komentarz

Top