Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Skuteczna rehabilitacja? Warszawa najlepszym ośrodkiem fizjoterapii

Pozytywne skutki rehabilitacji w procesie terapeutycznym są coraz bardziej dostrzegane w wielu dziedzinach medycyny.

Rehabilitacja bowiem to narzędzie w leczeniu nie tylko schorzeń ortopedycznych, ale właściwie wszystkich innych: reumatologicznych, neurologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych, psychiatrycznych. Jej głównym zadaniem  jest polepszenie sprawności chorych, niezależnie od czynnika, który spowodował niepełnosprawność. Skuteczność takiej terapii zawsze zależy od kilku czynników: zaangażowania osoby korzystającej z rehabilitacji, kwalifikacji i doświadczenia osoby prowadzącej rehabilitację oraz dostępności niezbędnego sprzętu. O ile mniejsze ośrodki mogą borykać się zarówno z dostępnością kadry, jak i odpowiedniego wyposażenia, o tyle Warszawa i inne duże ośrodki okazują się pod tym względem bardzo dobrze przygotowane.

Na co zwracać uwagę przy wyborze miejsca rehabilitacji?

Jednym z podstawowych aspektów, o których rzadko myśli się na początku, jest dostępność miejsca, które chcemy wybrać, zarówno pod względem czasowym, a więc godzin otwarcia, jak i pod kątem możliwości dojazdu. Trzeba pamiętać, że osoby udające się na rehabilitację zawsze są w jakimś stopniu niesprawne. Warto więc wcześniej ustalić, czy możliwy jest dojazd do wybranego ośrodka komunikacją miejską lub czy można w bezpośrednim sąsiedztwie zaparkować samochód. Bardzo ważne jest też ustalenie, jakie kwalifikacje posiada kadra pracująca w centrum rehabilitacji. Niewątpliwie, dobre ośrodki cechuje dostępność do konsultacji lekarza specjalisty rehabilitacji, który może ocenić zasadność i bezpieczeństwo stosowania konkretnej metody w danym schorzeniu. Niezwykle ważne jest też, aby fizjoterapeuci posiadali odpowiednie wykształcenie, doświadczenie i umiejętności poświadczone certyfikatami. Także dostępność sprzętu używanego zarówno w ramach kinezyterapii, jak i fizykoterapii ma ogromne znaczenie. Rozwój medycyny sprawił, że coraz więcej czynników fizycznych może być z powodzeniem stosowanych w rehabilitacji i dobre ośrodki powinny zapewniać dostępność do wszystkich najnowocześniejszych metod.

Wachlarz metod fizjoterapeutycznych jest ogromny

Skuteczna rehabilitacja jest możliwa jedynie wtedy, kiedy wybierze się odpowiednie narzędzia do jej przeprowadzenia. Ponieważ wachlarz możliwości fizjoterapii jest bardzo duży, niezbędna jest tutaj pomoc lekarza specjalisty. Zwyczajowo wyróżnia się dwie duże grupy metod fizjoterapeutycznych: kinezyterapię, która z definicji jest leczeniem poprzez ruch oraz fizykoterapię, wykorzystującą oddziaływanie różnych czynników fizycznych na organizm. Kinezyterapia, z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu – piłek, ciężarków, taśm, materacy, drabinek i innych, polecana jest szczególnie pacjentom po różnego rodzaju kontuzjach, z zespołami bólowymi, czy w schorzeniach neurologicznych i w zależności od wyznaczonych celów, pozwala polepszyć sprawność manualną, zwiększyć zakres wykonywanych ruchów, wzmocnić mięśnie, zwalczać przykurcze, czy uzyskać rozluźnienie mięśni. W ramach kinezyterapii niezwykle ważna jest dobra współpraca wykwalifikowanego terapeuty z pacjentem i pilnowanie prawidłowości wykonywania ćwiczeń, tak aby nie zrobić sobie dodatkowo krzywdy. Fizykoterapia z kolei wykorzystuje wpływ różnych czynników fizycznych na organizm: prądu, pola magnetycznego, ultradźwięków, światła o różnej długości fali, bodźców termicznych, zarówno ciepła, jak i zimna, czy wreszcie wody. Każda z powyższych metod ma swoje ścisłe wskazania i przeciwwskazania, dlatego dla skuteczności i bezpieczeństwa rehabilitacji ogromnie ważne jest odpowiednie ich stosowanie. Czasem jako odrębne metody fizjoterapii wymieniany jest masaż oraz terapia manualna, obie dające całkiem dobre rezultaty. Dobrze jest więc, jeśli centrum rehabilitacji umożliwia skorzystanie i z tych metod.

Warszawa ma przewagę nad mniejszymi ośrodkami

Jeśli mieszkamy w stolicy i poszukujemy dobrego centrum rehabilitacji, możemy odetchnąć z ulgą, bowiem takich ośrodków u nas nie brakuje. Z pewnością znajdziemy placówkę z możliwością dobrego dojazdu, otwartą nawet do późnych godzin wieczornych, czy niejednokrotnie także w soboty. Niestety takiego komfortu zwykle nie ma w mniejszych miejscowościach. W Warszawie nie brak też dobrej kadry, zarówno fizjoterapeutów, bowiem warszawskie wyższe uczelnie cieszą się całkiem dobrymi opiniami, jeśli chodzi o fizjoterapię, jak i lekarzy specjalistów rehabilitacji. Im większe centrum rehabilitacji, tym prawdopodobieństwo posiadania przez nie dobrego sprzętu różnego rodzaju też jest wyższe. Niestety małe ośrodki mogą mieć w tym zakresie problem. Można więc śmiało powiedzieć, że Warszawa jest dobrym miejscem do prowadzenia rehabilitacji.

Jeśli szukasz dobrego centrum rehabilitacji w Warszawie, odwiedź stronę http://www.damian.pl/centrum-rehabilitacji/

nordic-walking-1369306_1280

Dodaj komentarz

Top