Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle

Skateboarding – sport dla niezależnych

Skateboarding to nie tylko sport. To styl życia i barwna subkultura, która przyciąga interesujących, niezależnych ludzi.

Na początku przygody z deskorolką jesteś zdany tylko na siebie. Możesz wprawdzie podpatrywać innych, ale to jedynie dodatkowa pomoc. Kształtowanie równowagi, nauka utrzymania na desce i podstawowych tricków mogą być trudniejsze niż w przypadku innych dyscyplin. W nich młodzi adepci mogą liczyć na pomoc trenera, a sprzęt jest zwykle udostępniany przez klub. Tu do wszystkiego trzeba dojść samemu.

I choć początki naprawdę mogą zniechęcić, to warto przebrnąć przez te pierwsze, niełatwe miesiące. Dopiero kiedy poznasz podstawy, odkryjesz prawdziwą naturę tego sportu. Dyscypliny, która nie bez powodu po trzech dekadach istnienia nie doczekała się jeszcze klubów i międzynarodowych instytucji. Która swoim wyjątkowym charakterem wciąż przyciąga freaków i silne, niezależne osobowości. I którą można uprawiać niemal wszędzie.

Nie tylko skatepark

Choć w coraz mniejszych miastach powstają parki i place, na których jeździć mogą zarówno starzy deskorolkowi wyjadacze, jak i początkujący riderzy, to dedykowane przeszkody i rampy wcale nie są potrzebne do uprawiania tej dyscypliny. Ci, którzy deskorolki odkrywali w Polsce lat 90 dobrze wiedzą, że wystarczy zajawka i to, co czeka na ciebie na ulicy. Musisz tylko się uważnie się rozejrzeć.

Wysoki krawężnik w zupełności wystarczy do ćwiczenia prostych tricków, a poręcz schodów (zwróć tylko uwagę na to, by nie były zbyt uczęszczane) pozwoli ci kleić naprawdę imponujące grindy. Do jazdy na desce nadaje się właściwie każda miejscówka. O ile nie jest pomnikiem, wejściem do urzędu (zwłaszcza czynnego) czy sklepu. Sam decydujesz, gdzie jeździsz. Skateboarding to sport idealny dla tych, którzy nie lubią poddawać się rygorowi, który obecny jest w wielu sportowych klubach.

Zabawa czy pasja?

W miejscach obleganych przez skaterów możesz spotkać najróżniejszych ludzi. Zupełnie młodych i tych nieco starszych. Tych, którzy nie schodzą z deski do późnego wieczora i tych, którzy przychodzą tylko zrelaksować się po pracy. Dla niektórych skateboard jest całym życiem, dla innych tylko jedną z kilku dyscyplin, które uprawiają w zależności od pory roku i innych warunków. Dla wszystkich oznacza jedno – wolność.

I to bez względu na to, czy traktują go jako pasję, czy też na deskorolkach jeżdżą tylko dla zabawy. W przeciwieństwie do innych sportów, skateboarding nie jest dyscypliną, której trzeba oddać się w stu procentach. Można żyć tylko adrenaliną, którą dają ekstremalne tricki, ale można też traktować go jak zwykłą zabawę i sposób na rozwój sprawności fizycznej. To przecież sport dla wolnych i niezależnych ludzi i nie ma w nim miejsca na ograniczenia.

Deska w roli głównej

Ci, dla których skateboarding jest czymś więcej niż tylko rekreacją nie poprzestają na jeździe. Razem z innymi maniakami deski tworzą prężną subkulturę, którą można rozpoznać dzięki specyficznemu stylowi ubierania i punkowej czy hiphopowej muzyce. Tworzą własne kluby, do których można przyjść, by wymienić się doświadczeniami, napić się piwa, posłuchać koncertu lub obejrzeć film.

To właśnie filmy są drugą, po sporcie, częścią tej subkultury. Zobaczysz w nich mistrzów deskorolki i tych, którzy wielką karierę dopiero mają przed sobą. Starannie dobrane miejscówki, interesujący montaż i jeszcze ciekawszą muzykę. A przede wszystkim – wielką, niezniszczalną pasję.

Two skaters jumping over a staircase in a skate park - Young men skating on the streets
Two skaters jumping over a staircase in a skate park – Young men skating on the streets

Dodaj komentarz

Top