Jesteś tutaj
Strona główna > Kuchnia i zdrowie

Skąd się bierze naturalna witamina C?

Witamina C jest jedną z najważniejszych witamin dla człowieka. Kwas askorbinowy, ponieważ tak nazywa się witamina C jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i ma szerokie zastosowanie w medycynie. W jaki sposób możemy dostarczać ją do organizmu naturalnie?

Witamina C uczestniczy w szeregu procesów zachodzących w organizmie. Wspomaga wchłanianie żelaza, dlatego często dodawana jest do preparatów z żelazem, zabija bakterie wywołujące próchnicę zębów, ułatwia gojenie się ran, jest niezbędna w syntezie kolagenu. W przypadku jej niedoborów często pojawia się brak apetytu, skłonność do większego występowania siniaków, osłabienie, trudne gojenie się ran, krwawiące dziąsła.

Witamina C – jak przeciwdziałać jej zniszczeniu?

Zasadniczo witamina C jest dostępna w wielu produktach spożywczych. Często jednak ich obróbka powoduje, że jej ilości maleją. Dotyczy to przede wszystkim gotowanych w wodzie warzyw. Również witamina C ulega zniszczeniu wtedy, gdy stosujemy do krojenia warzyw i owoców ostrza, które nie są wykonane ze stali nierdzewnej. Wobec tego wiele osób decyduje się na dodatkową suplementację witaminą C.

Czy warto kupować preparaty w tabletkach?

W sprzedaży znajdziemy bardzo dużo preparatów zawierających witaminę C w wysokich dawkach. Jest ona dostępna w monopreparatach, czyli w takich preparatach, które zawierają tylko jeden składnik aktywny, ale również znajdziemy ją w wielu złożonych suplementach diety.

Najbogatsze źródła witaminy C

Jednak nie jest to jedyny sposób na przyjmowanie witaminy C. Na uwagę zasługuje również naturalna witamina C, która dostępna jest w dużych ilościach w kilku różnych produktach. Na uwagę zasługują przede wszystkim takie jak acerola, nadgwiazdka granatolistna, czyli wiśnia z Barbados, papryka, pomarańcza, papaja czy jarmuż gotowany, brukselka. Zawierają one o wiele więcej witaminy C niż cytryna, z którą witamina ta jest głównie kojarzona.

Wobec tego nie musimy wcale decydować się na korzystanie z suplementów diety, ponieważ naturalna witamina C jest dostępna w wielu różnych produktach, w które warto wzbogacić swoje posiłki.

Dodaj komentarz

Top