Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Jak sfinansować zakup auta? Kredyt celowy czy leasing

Jesteś przedsiębiorcą i chciałbyś sfinansować zakup pojazdu, a nie posiadasz odpowiednich środków własnych? Możesz to zrobić na dwa sposoby, wnioskując o kredy celowy lub biorąc raty leasingowe. Oba rozwiązania posiadają swoje zalety oraz wady, niezależnie jednak od tego, co wybierzesz, powinieneś najpierw dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw, a my postaramy się Ci w tym pomóc.

Kredyt samochodowy

Kredyt celowy a leasing to przede wszystkim różnica w prawie do posiadania pojazdu. W przypadku leasingu jesteś jedynie osobą, która posiada prawo do użytkowania samochodu i jeśli umowa leasingowa nie zawiera klauzuli wykupu, to nigdy nie będziesz mógł zostać właścicielem pojazdu.

Kredyt celowy jest nieco problematyczny przede wszystkim z tego względu, iż nie do końca jest całkowitym przeciwieństwem leasingu, bo właścicielem auta nie zostaniesz do końca spłaty kredytu. Przez okres kredytowania będziesz jedynie współwłaścicielem. Instytucje bankowe zawsze chcą uzyskać jakieś zabezpieczenie spłaty kredytu na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy może to być zastaw rejestrowy, czyli na samochód zostanie nałożony zastaw i oznaczone będzie to w dokumentach pojazdu. Sytuacja ta powoduje,  że dowolne dysponowanie autem nie jest możliwe i w razie chęci odsprzedaży pojazdu niezbędna będzie Ci zgoda banku.

Leasing

Drugim rozwiązaniem jest leasing i jest on bardzo korzystny ze względu na niewielką liczbę niezbędnych formalności i dokumentów. W celu uzyskania leasingu potrzebne są dwa dokumenty tożsamości oraz np. zaświadczenie o dochodach lub samo oświadczenie. Co do samej raty leasingowej to bywa ona tańsza od kredytowej, często dzieje się tak, że leasingodawca pojazd może zakupić po niższej cenie.

Koszty prowadzenia firmy

Jeśli chodzi o ulgi podatkowe przy prowadzeniu firmy to niestety w koszty przy kredycie samochodowym będziesz mógł wpisać jedynie opłacane odsetki. Inaczej rzeczy wygląda w przypadku raty leasingowej, gdzie całość raty może być kosztami przychodu.

Kredyt samochodowy a leasing

Kredyt celowy z pewnością ma pewne korzyści. Jest to dłuższy okres kredytowania, maksymalnie 10 lat oraz w wielu przypadkach uda Ci się uzyskać kredyt na 100% ceny pojazdu (oferty kredytów na samochód). Jeśli chodzi o leasing to minimalny czas leasingu wynosi 2 lata, a maksymalny 5 lat, dodatkowo przy leasingu istnieją kwoty minimalne, przy których samochód można leasingować, np. 50 tysięcy złotych. Po okresie leasingu wcale nie musisz zostać właścicielem pojazdu, wszystko zależy od tego, czy twoją umowę leasingową obejmowała klauzula wykupu pojazdu. Ciekawą korzyścią w trakcie leasingowania pojazdu jest fakt, że nie musisz płacić za naprawy pojazdu, otóż nie jesteś właścicielem samochodu, więc nie interesuje Cię jego zużywanie się i to leasingodawca musi zapewnić dobry stan techniczny auta.

Zarówno kredyt celowy, jak i leasing to dobre rozwiązania dla przedsiębiorców. Jeśli chodzi o leasing szczególnie korzystnie wyglądają ulgi podatkowe, które dzięki niemu możesz zyskać. Kredyt za to jest atrakcyjniejszy pod względem swobody korzystania, jak i okresu spłaty pojazdu. Istnieje również trzecia droga, która szczególnie polecana jest przy tańszych, używanych samochodach – kredyt gotówkowy, dzięki niemu od początku kredytu jesteś właścicielem pojazdu, gdyż nie wymaga on zabezpieczeń, ma za to wyższe oprocentowanie.

Dodaj komentarz

Top