Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle

Rozwijaj swoje dziecko przez zabawę!

dziecko

Dzieci są chłonne na wiedzę jak gąbki na wodę – wynika to przede wszystkim z ich tempa rozwoju oraz biologii, która wiek dziecięcy ustanowiła jednym z najważniejszych w życiu człowieka. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby w tym właśnie czasie wspierać rozwój dziecka i dawać mu szansę na zdobywanie nowych zdolności przede wszystkim poprzez zabawę, która jest przyjemna i nieprzymusowa.

Niewiele osób dobrze pracuje czy uczy się pod przymusem – z tego też powodu w szkole nauczyciele, którzy nie potrafią przekonać dzieci do swojego przedmiotu, mają zwykle o wiele mniejsze powodzenie i stawiają gorsze oceny. Pierwsze kroki w nauce i rozwoju dziecka warto stawiać jednak jeszcze przed czasami szkolnymi. Pomagać w tym mogą odpowiednie zabawki kreatywne, które świetnie stymulują umysł i motorykę dziecka, jednocześnie bawiąc i gwarantując rozrywkę.

Opcja dla najmłodszych

Kreatywność dzieci jest ogromna, zwłaszcza że nie znają one typowych dla dorosłych ograniczeń i nie są skażone pesymistycznym myśleniem, które często hamuje rozwój starszych osób. Z tego powodu na pierwsze zabawki dobrze jest wybierać rzeczy bezpieczne, czyli takie, które nie będą zagrażały dziecku w trakcie zabawy. Maluchy często nie wiedzą, że elementów zabawek nie wolno wkładać do ust; z tego powodu dla dzieci dobrze sprawdzą się zabawki kreatywne w formie sporych, pompowanych kółek, które trzeba założyć na specjalną podstawę. Przydatne będą też pierwsze klocki w formie trójwymiarowych kształtów, które dziecko ma włożyć przez odpowiedni otwór w pudełku.

Zabawka a zdolności

Nie da się ukryć, że większość rodziców przykłada dużą wagę do tego, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Aby mieć co do tego pewność, dobrze jest przede wszystkim zadbać o właściwy dobór zabawek. Powinny one przede wszystkim rozwijać naturalne zdolności dziecka, które przydadzą mu się na kolejnych etapach życia. Rozumieć przez to należy np. rozwój motoryki, czyli umiejętności układania rzeczy w konkretnym porządku, łapania mniejszych elementów czy dopasowania przedmiotu do odpowiedniego kształtu czy koloru. To wszystko jest istotne na dalszym etapie rozwoju dziecka.

Wiedza przez zabawę

Zabawki kreatywne to jednak nie tylko rozwój motoryczny, ale również przyswajanie zupełnie nowej wiedzy. Dziecko poprzez doświadczenia oraz powtarzanie pewnych czynności uczy się wraz z opieką rodzica konkretnych kolorów czy wzorów. Zabawki kreatywne pozwalają mu dopasować np. kolory do siebie, a potem je nazwać. Co więcej, zabawki wyposażone w dźwięk oraz obraz dają możliwość np. popularnego poznawania dźwięków wydawanych przez konkretne zwierzęta, co prowadzi do nabycia przez dziecko nowej wiedzy.

Dodaj komentarz

Top