Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Równanie ścian przy pomocy tapet do malowania

tapety do malowaniaInteresującą alternatywą wobec gładzi gipsowych jest równanie ścian przy pomocy tapety do malowania na flizeinie lub specjalistycznych tapet z włókna szklanego. Tego typu tapety potrafią ukryć wiele drobnych nierówności i pęknięć na powierzchni ściany, niestety nie są w stanie wyrównać całej powierzchni ścian czy wyprowadzić kątów. W oczywisty sposób wynika to z charakteru samego materiału, który ze swojej natury nie jest materiałem przystosowanym do równania, a co najwyżej do wygładza ścian i trzeba o tym pamiętać decydując się na zakup takiego materiału wykończeniowego. Jeśli marzysz o idealnie równych ścianach, niestety żadna tapeta nie pomoże w osiągnięciu takiego efektu. Jeśli jednak chcesz jedynie zamaskować drobne rysy, pęknięcia czy miejscowe nierówności, stosując tapetę do malowania z pewnością uda ci się osiągnąć zadowalający efekt.

Aktualnie w sprzedaży znaleźć można niezwykle oryginalne tapety do malowania – w wersji gładkiej lub z ciekawym wzorem. W przypadku tych pierwszych, podstawową funkcją jest wspomniane już wcześniej wygładzanie ścian. W przypadku tapet z wzorem, ich niewątpliwą zaletą jest atrakcyjna faktura, która nie ulegnie zgubieniu nawet po kilkukrotnym malowaniu powierzchni tapety. Oba rodzaje tapet mogą być stosowane w dowolnych pomieszczeniach, również w łazienkach i kuchniach, gdy mamy do czynienia z wersją niepodatną na działanie wody.

Tapety do malowania kładzie się w ten sam sposób, jak każdy inny rodzaj tapet. Trzeba zastosować się do instrukcji i zakupić taki typ kleju, który będzie pasował do konkretnego rodzaju tapety. Przed rozpoczęciem tapetowania ściany należy oczyścić ją z zabrudzeń, chociażby przy pomocy ciepłej wody z płynem do mycia naczyń lub po prostu zagruntować odpowiednim preparatem. Jeśli zależy nam na uzyskaniu lepszego efektu, przed tapetowaniem należałoby wyrównać powierzchnię ścian przy pomocy gładzi gipsowej, a przynajmniej zadbać o odpowiednie wyprowadzenie kątów. Tylko w ten sposób można osiągnąć w pełni zadowalający efekt. Jeśli nie mamy na to czasu lub środków, samo tapetowanie pomoże jedynie w ukryciu drobnych ubytków i nierówności.

Warto pamiętać, że tapeta do malowania to specjalistyczny produkt wielokrotnego użytku, zatem nie musimy obawiać się nawet jej kilkukrotnego malowania. Trzeba jednak pamiętać, że malowanie tapet z wzorem pochłania większą ilość farby, zwłaszcza gdy robimy to po raz pierwszy, musimy zatem liczyć się z dodatkowym kosztem całego remontu. Samo tapetowanie jest jednak szybsze i mniej brudzące niż położenie gładzi, a zatem wciąż pozostaje ciekawą alternatywą wobec klasycznego równania ścian gipsem.

Dodaj komentarz

Top