Jesteś tutaj
Strona główna > Sport

Rośnie popularność strzelectwa terenowego

Strzelectwo terenowe, które łączy w sobie strzelectwo sportowe z pobytem na łonie natury, zyskuje sobie coraz więcej fanów. Jednym z najlepszych strzelców terenowych na świecie jest Krzysztof Siuda. Polak potwierdził swoją dominację w maju w gdyńskich Kolibkach – podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski PFTA 2015.
Konkurencja Field Target (strzelectwo terenowe) to stosunkowo młoda dyscyplina. Jej kolebką jest Wielka Brytania, gdzie na początku lat 80. XX wieku określono pierwsze ogólne zasady. Od tego czasu powstało już kilka kategorii konkurencji FT, które łączy m.in. używany sprzęt (wiatrówki) oraz fakt organizowania strzelania w warunkach naturalnych (np. w lesie).

Na terenie Polski strzelectwo tego rodzaju propaguje przede wszystkim – powstałe już ponad 10 lat temu – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego (PFTA).

Polski mistrz

Jednym z najlepszych strzelców terenowych w skali globalnej jest obecnie Krzysztof Siuda. Ma na koncie wiele zwycięstw, a w 2012 r. zdobył w Anglii tytuł mistrza świata w kategorii HFT-2 (karabinki sprężynowe).

Konkurencja, w której specjalizuje się Polak, opiera się na zasadach zbliżonych do tych kojarzonych z polowaniem. Strzelec może przyjmować na swoim stanowisku prawie każdą pozycję i korzystać z wszelkich udogodnień wynikających z ukształtowania terenu.

Zawodnicy strzelają z karabinków sprężynowych (wiatrówek) – polski mistrz używa przykładowo modelu Walther LGU, sprzętu mającego olimpijski rodowód. Punkty zdobywa się natomiast za trafienia w niewielkie figurki, przypominające z wyglądu leśne zwierzęta (np. zające i ptaki).

Siuda potwierdził mistrzowską formę na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski PFTA 2015, które odbyły się w gdyńskich Kolibkach (9-10 maja br.). Na terenie największego w Polsce „parku przygody” pokazał, że jego oko myli się bardzo rzadko. Mistrz okazał się zdecydowanie najlepszy w swojej koronnej kategorii, czyli HFT-2. Na podium znaleźli się też Dariusz Kida i Jarosław Majewski.

Kolejne zawody, w których weźmie udział polski mistrz, to Puchar PFTA 2015 w Łazach (14 czerwca br.). Dalsze plany obejmują już starty poza granicami kraju, gdzie Krzysztof Siuda zamierza potwierdzić swoją aktualną pozycję i umiejętności.

Relacja z Międzynarodowych Mistrzostw Polski PFTA 2015 w strzelectwie terenowym:
https://youtu.be/fG1idEBIPG8

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski PFTA 2015

Dodaj komentarz

Top