Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Rodzaje rolet zewnętrznych i wewnętrznych

Rolety to wynalazek dwudziestego wieku. Zakłada się je na okna, głównie w celu eliminowania nadmiernej ilości światła. Choć popularność zyskały za sprawą rolet wewnętrznych, nie oznacza to, że nie występują rolety zewnętrzne.

Rolety

Rolety stanowią system osłonowy zakładany na okna. Ich podstawowa funkcja polega na ochronie pomieszczenia przed słońcem. Inne funkcje polegają z kolei między innymi na ochronie pomieszczeń przed włamaniami oraz spełnianiu funkcji dekoracyjnej. Ze względu na miejsce montażu wylicza się rolety wewnętrzne i rolety zewnętrze.

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne to rodzaj rolet, które montuje się wewnątrz pomieszczeń. Odznaczają się mniejszą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Odgrywają rolę chroniącą przed światłem i ewentualnie dekoracyjną. Tego typu rolety pasują do mieszkań, do szkół, do zakładów pracy, do biur, do sklepów. Rolety wewnętrzne stanowią rewelacyjną alternatywę dla żaluzji poziomych i dla żaluzji pionowych. Oto rodzaje rolet wewnętrznych:

  1. Wewnętrzne rolety wolnowiszące – rozwijana tkanina przyklejona do rurki zamontowanej na suficie.
  2. Wewnętrzne rolety okienne kasetowe – rozwijana tkanina schowana w kasecie zamontowanej w ramie okna.
  3. Wewnętrzne rolety okienne plisowane – tkanina przymocowana do ramy, którą można dowolnie pociągać w górę lub w dół.
  4. Wewnętrzne rolety okienne rzymskie – tkaniny zamocowane na mechanizmie sznurkowym lub koralikowym, podczas zwijania i rozwijania się estetycznie się fałdują stanowiąc swoistą dekorację.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to rodzaj rolet, które montuje się na zewnątrz pomieszczeń. Odznaczają się większą wytrzymałością na czynniki atmosferyczne. Odgrywają rolę chroniącą przed światłem i co najważniejsze chroniącą przed włamaniami. Chroniąc przed światłem chłodzą pomieszczenie latem i zatrzymują ciepło w pomieszczeniu zimą. Ponadto oprócz ochrony przed światłem chronią przed hałasem i zanieczyszczeniami. Tego typu rolety znajdują zastosowanie zarówno w domach, jak też w instytucjach użytku publicznego, na przykład w galeriach handlowych, gdzie podczas zamykania stanowisko każdego sklepu odgradza się od hallu głównego właśnie taką roletą. Oto rodzaje rolet zewnętrznych:

  1. Zewnętrzne rolety okienne naokienne – montaż na ramie okiennej.
  2. Zewnętrzne rolety okienne RKS – montaż w nadprożu okna.
  3. Zewnętrzne rolety okienne natynkowe – montaż na murze, we wnęce okiennej.
  4. Zewnętrzne rolety okienne podtynkowe – montaż w nadprożu, we wnęce nadproża.

Źródło: http://anexokna.pl.

Dodaj komentarz

Top