Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Rodzaje regałów przemysłowych

Szkolenia z zakresu BHP, a także ogólny wzrost świadomości na ten temat wśród pracowników przekłada się bezpośrednio na poprawę jakości i bezpieczeństwa pracy. Przestrzeganie zasad i norm jest wymagane w każdym zawodzie, szczególnie zaś w miejscach, gdzie stoją maszyny, urządzenia oraz magazynowane są ciężkie przedmioty.

Poprawne magazynowanie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całej firmy, usprawnia i przyspiesza jej działanie. Sam proces magazynowania wcale nie jest taki łatwy i wymaga nie tylko dyscypliny, ewidencjonowania jednostek, ale także dobrego wyposażenia, z naciskiem na regały magazynowe. Zadaniem magazynierów jest kontrola rozmieszczenia wszystkich towarów i odpowiednie rozlokowanie ich na półkach.

Regały magazynowe są najczęściej wybierane jako wyposażenie hal, magazynów i hurtowni. Umożliwiają składowanie towarów w wygodny i bezpieczny sposób, zwłaszcza tych wrażliwych na zgniatanie, czy uszkodzenia. Półki zapewniają przechowywanie produktów w taki sposób, który nie wpływa na ich właściwości. Regały magazynowe są też po prostu najwygodniejsze – umożliwiają zachowanie płynności obsługi magazynu.

regały magazynoweNajczęściej stosowane rodzaje regałów magazynowych to:

  • regały półkowe,

  • wspornikowe,

  • paletowe stałe.

Regały półkowe są idealne do składowania mniejszych jednostek ładunkowych. Łatwo dostępne półki pracownik może obsługiwać samodzielnie, bez wsparcia maszyn, ponieważ z reguły nie są zbyt wysokie, dlatego wystarczy tutaj drabina. Półki mają duży udźwig, łatwo je wyczyścić, posiadają regulację wysokości, dlatego regał można dostosowywać do aktualnych potrzeb . Najczęściej znajdują zastosowanie w mniejszych magazynach, hurtowniach drobnych towarów, na zapleczach itp. Często też są wykorzystywane w warsztatach i innych zakładach usługowych. Posiadają stabilną konstrukcję i mocny stelaż.

Regały wspornikowe mają bardzo prostą budowę- na pojedynczą konstrukcję składa się słup oraz przymocowane do niego pod kątem prostym wsporniki. Na takich regałach można przechowywać podłużne przedmioty. Obsługa wymaga koniecznie użycia specjalnego wózka bocznego, bądź suwnicy.

Regały paletowe stałe przeważnie wykorzystują istniejące już na magazynie słupy będące nośnymi elementami budynku. Dodatkowo, niezbędne są także elementy pionowe i poziome, które tworzą gniazda regałowe. Składuje się na nich palety, dlatego do obsługi tego rodzaju regałów jest niezbędny pracownik z uprawnieniami na wózki widłowe i oczywiście odpowiedni sprzęt. Regały paletowe dają możliwość składowania dużej ilości towarów.

Dodaj komentarz

Top