Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Rodzaje bram garażowych – które wybrać?

Wybór bramy garażowej to wbrew pozorom poważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. To całkiem spory wydatek, który może wpłynąć na poprawę naszego komfortu i bezpieczeństwa, ale nie w każdym przypadku. Na rynku dostępnych jest kilka różnych wariantów bram garażowych. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, które omówimy w tym poradniku. Dzięki temu znacznie łatwiej podejmiesz racjonalną decyzję, która będzie dostosowana do twoich potrzeb i oczekiwań. Podpowiadamy jak uniknąć typowych błędów, które popełniane są przez osoby niedoświadczone i niemające wiedzy w tym zakresie.

Bramy skrzydłowe

Jest to rozwiązanie, które spotykane jest coraz rzadziej. Mechanika otwierania bramy przypomina tą ze zwykłych drzwi. W tym przypadku mamy dwa skrzydła, które rozwierane są na zewnątrz garażu ręcznie. Jest to niepraktyczne i może być frustrujące. Takie rozwiązanie wymaga dużej przestrzeni przed garażem, aby skrzydła mogły otworzyć się do końca. Sprawiają duże kłopoty w czasie zimy – otworzenie jest możliwe dopiero wtedy, gdy podjazd zostanie odśnieżony. Zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo niska cena oraz prostota montażu.

Bramy uchylne

Obecnie najczęściej spotykany rodzaj bram garażowych. Podstawowym elementem konstrukcyjnym jest skrzydło, które unoszone jest do góry. Porusza się ono po socjalnie zaprojektowanych rolkach, które umieszczone są na podwieszonych prowadnicach. To rozwiązanie jest proste w obsłudze, ponieważ mechanizm wyposażony został w sprężyny, które ułatwiają uniesienie skrzydła nad siebie. To rozwiązanie wymaga znacznie mniej miejsca niż w poprzednim rozwiązaniu – mimo to należy pamiętać, że w czasie otwieranie wystaje kilkanaście centymetrów poza obrys garażu i musimy wygospodarować to miejsce na podjeździe.

Bramy segmentowe

Stosowane są przede wszystkim na niewielkich działkach. Ze względu na segmentową budowę możliwe jest wyeliminowanie najpoważniejszej wady bram uchylnych, czyli konieczności wygospodarowania przestrzenie przed garażem. W tym przypadku nie ma takiego problemu, ponieważ brama jest „łamana” przez co nie wystaje poza obrys obiektu. W czasie otwierania elementy poruszają się wzdłuż prowadnicy i chowają w środku garażu. Zobacz, jak wyglądają segmentowe bramy garażowe w realizacjach Anex Okna.

Bramy rolowane

Rozwiązanie bardzo podobne do wcześniejszego. Różnicą w tym przypadku jest brak prowadnicy – została ona zastąpiona rolką, na którą nawijają się poszczególne segmenty. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość odsłonięcia sufitu w garażu, co pozwala na przykład na montaż dodatkowego oświetlenia. Takie bramy wyposażone są przeważnie w automatyczny mechanizm, który samoczynnie otwiera i zamyka bramę.

Wybór bramy garażowych zależy głównie od indywidualnych preferencji. Wiele zależy od tego ile miejsca posiadamy na terenie działki i ile chcemy poświęcić na garaż. Jeżeli cenimy sobie wygodę i kompleksowość rozwiązania, ale jednocześnie nie chcemy przepłacać to najlepszym rozwiązaniem okażą się bramy uchylne. Rzadko spotykane są natomiast bramy skrzydłowe, które okazały się niepraktyczne i kłopotliwe w użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Top