Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Rodzaje bezpieczników i ich zastosowanie

Głównym zadaniem bezpieczników jest zapewnienie ochrony przed pożarem oraz przed porażeniem prądem elektrycznym. Przeciążona instalacja może powodować wielkie zagrożenie dla wszystkich domowników. Przede wszystkim może doprowadzić do wzrostu temperatury przewodów i powstania ogniska pożaru. Brak reakcji w odpowiednim czasie może doprowadzić do rozprzestrzenienia się płomieni. Uszkodzenia w instalacji elektrycznej mogą doprowadzić również do nieoczekiwanego porażenia prądem np. jeżeli uszkodzony przewód oprze się o elementy konstrukcyjne domu. Może doprowadzić to nawet do śmiertelnego porażenia i zgonu na miejscu. Przed takimi rzeczami możemy się zabezpieczyć – korzystając z usług profesjonalnych elektryków oraz stosując dobrze dobrane bezpieczniki.  Jakie rodzaje bezpieczników stosowane są w naszych domach i w jaki sposób zapewniają ochronę? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.

Korki i topiki

Najprostszym rozwiązaniem są tzw. topiki. Są one w stanie wyłączyć obwód, gdy natężenie prądu będzie wykraczało poza bezpieczną granicę. Wtedy dochodzi do podwyższenia temperatury przewodów i stopienia sie zabezpieczenia. W ten sposób obwód zostanie przerwany i niebezpieczeństwo zostanie chwilowo zażegnane. Nie wystarczy tylko wymienić bezpiecznik na nowy – konieczne jest ustalenie źródła problemu i jego wyeliminowanie możliwie jak najszybciej. Dzięki temu zapobiegniemy podobnym sytuacjom w przyszłości. Innym często stosowanym rozwiązaniem są bezpieczniki przepięciowe (np. z http://velcom.com.pl/elementy/BEZPIECZNIKI), popularnie określane jako „korki”. Ich zasada działania jest podobna – w momencie przekroczenia wartości prądu dochodzi do przerwania obiegu prądu. W tym przypadku nie zachodzi konieczność wymiany bezpiecznika, ale wciśnięcie „korka” na swoje miejsce. To rozwiązanie stosowane jest zarówno w nowych i starych domach, które są wyposażone w instalację odgromową. Wyróżnia się trzy rodzaje tych bezpieczników. Oznaczone klasą A stosowane są na liniach nadpowietrznych w sieciach przesyłowych o niskim napięciu. Natomiast klasy B+C nie wymagają stosowania dodatkowych dławików odprzęgających.

Bezpieczniki różnicowoprądowe

Innym sposobem na zabezpieczenie domu przed niesprawna instalacją elektryczną są wyłączniki różnicowoprądowe. Jeżeli ilość prądu wpływającego do obwodu nie będzie równa ilości prądu, która z niego wypływa to wtedy mechanizm takiego zabezpieczenia będzie powodował jego wyłączenie. W ten sposób droga dla prądu zostanie ponownie odcięta. Jest to rozwiązanie, które znajduje zastosowanie przede wszystkim w nowszej zabudowie. Istnieje możliwość wykorzystania go również w przypadku starych domów, ale konieczne jest wprowadzenie zmian w samej instalacji elektrycznej. Odpowiednio dobrane zabezpieczenie jest w stanie raz na zawsze wyeliminować zagrożenie pożaru lub też porażenia prądu. Warto jest dokonywać przeglądów instalacji co pewien czas, aby mieć pewność, że nie będzie stanowiła ona zagrożenia dla domowników. Dokonując modyfikacji w przewodach upewniajmy się, że pracy podejmują się osoby kompetentne, z doświadczeniem w zawodzie.

Dodaj komentarz

Top