Jesteś tutaj
Strona główna > Gadżety

Rodzaje bezpieczników – przegląd

Bezpiecznik – pierwsze urządzenie od ochrony przed zwarciem, wymyślone przez człowieka. Teraz tą funkcję spełniają z powodzeniem wyłączniki. Ale bezpieczniki również jeszcze są w potrzebie. Rozpatrzymy kilka rodzajów takich urządzeń.

Z czego jest i jak działa bezpiecznik?

Wszystkie bezpieczniki mają taką samą konstrukcję. W obudowie nie przeprowadzającej prąd elektryczny jest umieszczony bieżący przewodnik zdolny do nagrzewania się przy prądzie zwarciowym.

Przekroczenie prądu ponad próg wiąże się z przegrzewaniem i obwody prądu rozrywają się za pomocą bezpieczników. W tym krótkim czasie, tworzy się łuk elektryczny, który uniemożliwia nagłe zatrzymanie prądu. Aby ugasić ten łuk, obudowa bezpiecznika zawiera ogniotrwały materiał ziarnisty. Zazwyczaj do tego celu stosuje się piasek kwarcowy. Niektóre bezpieczniki zawierają sprężynę, która przyśpiesza otwarcie obwodu.

Zaleta bezpiecznika – prędkość. Wada – nie chroni urządzenie przed przeciążeniem.

Rodzaje bezpieczników

Pierwszym bezpiecznikiem był „korek” wykonany z porcelany. Na początku był on całością, później zamieszczono w nim gniazdo do instalacji cylindrycznego bezpiecznika. Sam ten bezpiecznik kosztował mniej i zajmował mniej miejsca.

Następnie „korek” zamienili czymś podobnym do teraźniejszego wyłącznika. On wkręcał się w miejsce „korka” i chronił obciążenie od przeciążeń i zwarć działając na zasadzie wyłącznika. Na jego końcu znajdowały się przyciski, którymi można było wyłączyć obciążenie ręcznie, unikając w ten sposób konieczności wykręcania korków. Przyciskiem włączenia można ponownie było uruchomić zasilanie.

Sprawdź różne bezpieczniki w Velcom.

Urządzenia o podobnym działaniu są obecnie wykorzystywane do ochrony i przedłużaczy i filtrów sieciowych. Po odłączeniu od przeciążenia lub zwarcia z obudowy elementu zabezpieczającego „wyskakuje” przycisku. Aby powrócić do stanu pierwotnego wymagane jest „wtopienie” tego przycisku z powrotem.

Dla zabezpieczenia urządzeń gospodarczych do tych czas używa się bezpieczników. Mają one obudowę ze szkła lub porcelany. Porcelana jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale jej przydatność można określić jedynie multimetrem, w przeciwieństwie do szkła.

Bezpieczniki samoregenerujące się – ostatnie słowo w świecie ochrony obwodów elektrycznych. Jest to rezystor ze specjalnego materiału polimerowego, gdzie jego rezystancja w pewnym stopniu zależy od temperatury. Zatem, po osiągnięciu wartości krytycznych natężenia prądu bezpiecznik intensywnie się nagrzewa, a następnie błyskawicznie (chwilowo) wzrasta opór, dzięki czemu następuje otwarcie obwodu. Zalety tych bezpieczników są oczywiste – dzięki swojej autonomii, bloki bezpieczników można rozmieszczać wszędzie, ponieważ potrzeba kontroli takich „ochroniarzy” jest całkowicie wyeliminowane.

Trzeba pamiętać, że dobry bezpiecznik nie topi się, a przegrzewa.

Jest nadzieja, że teraz nie będzie więcej pytań o tym, co to jest bezpiecznik i jak go zmienić. W każdym razie, życzenia są takie, żeby Wasze urządzenia nigdy nie dowiedziały się co to jest zwarcie. Wtedy i Wy nie będziecie męczyć się z bezpiecznikami i zrozumieniem, które z nich, za co są odpowiedzialne.

Dodaj komentarz

Top