Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Responsowna strona www – dlaczego to takie ważne?

Rynek urządzeń mobilnych stale rośnie i nic w tym dziwnego, chcemy dziś mieć stały dostęp do informacji. Urządzenia mobilne mają to do siebie, że ich ekrany produkowane są w bardzo różnych przekątnych czy proporcjach. Dopasowanie do ekranów tych urządzeń zapewnia responsywność stron internetowych?

Czym jest RWD?

RWD jest skrótem od Responsive Web Design, responsywność w tym kontekście powinno rozumieć się jako odpowiedniość. Responsywna strona internetowa to zatem strona internetowa, która prawidłowo się wyświetli na każdym urządzeniu z dostępem do internetu. Pisząc o tym, mamy na myśli to, że strona responsywna wyświetla pełne i przejrzyste treści na każdym urządzeniu, niezależnie od parametrów jego ekranu.

Mobilna strona internetowa

Jeszcze do niedawna, kiedy zaczęły pojawiać się urządzenia mobilne, tworzono mobilne wersje stron internetowych. Należało więc stworzyć nowy kod źródłowy przystosowany specjalnie do urządzeń o niższej rozdzielczości. Dziś raczej odchodzi się od tej praktyki, właśnie na rzecz stron responsywnych.

Zasady tworzenia responsywnej strony internetowej

Tworzenie strony wg. zasad RWD polega na wybraniu tzw. breaking points, tj. punktów granicznych, są to ograniczenia, dzięki którym strona się zmienia w stosunku do urządzenia ją wyświetlającego. W breaking points zmianom ulegają: układ strony, system nawigacji oraz ilość i rodzaj wyświetlanych elementów na stronie.

Dlaczego RWD?

Strony nieresponsywne są na urządzeniach mobilnych bardzo problematyczne w użytkowaniu. Niepodzielna całość strony powoduje, że w telefonach musimy przesuwać ich zawartość czy powiększać, aby uzyskać odpowiednią wielkość czcionki. Dzisiaj brak responsywnej strony może być powodem, przez który utracimy sporą część klientów, którzy poszukają usług u konkurencji z bardziej wygodną w użytkowaniu stroną internetową.

Pamiętajmy również, że brak responsywnej strony internetowej to niższe wyniki w wyszukiwarkach na urządzeniach mobilnych, a także co gorsza, coraz częściej spadki pozycji strony również na urządzeniach stacjonarnych. Google strony nieresponsywne ocenia gorzej. Nie jest to działanie złośliwe, a po prostu wymóg pokierowany zdrowym rozsądkiem. Jeśli połowa ruchu w sieci pochodzi z urządzeń mobilnych, to strony responsywne stają się wręcz niezbędne.

Mobilna a responsywna strona internetowa

Należy również nadmienić, że mobilna strona internetowa, nie jest tym samym co strona responsywna. Mobilne portale to oddzielny twór, który bardzo często posiada inne treści niż pełna strona internetowa, za to responsywna strona internetowa to nadal ten sam portal, który zawiera inaczej ułożoną treść.

Projektując stronę internetową, powinniśmy brać pod uwagę fakt, że co najmniej, co druga osoba, będzie wyszukiwać naszej firmy przez internet z urządzenia mobilnego, zatem brak responsywności może powodować, że stracimy nawet połowę klientów. Warto więc zainwestować i docierać do wszystkich użytkowników internetu.

Nie wiesz jak stworzyć responsywną stronę internetową? Sprawdź: https://smartbees.pl/uslugi/strony-internetowe.

Dodaj komentarz

Top