Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Regularne inwestowanie w fundusze – efektywność i opłacalność

Coraz więcej osób, decyduje się na ulokowanie swoich środków w różnego rodzaju funduszach inwestycyjnych – jest to bardzo dobra praktyka, ponieważ wpłacone nań pieniądze pracują same na siebie, dzięki czemu możemy odłożyć dodatkową gotówkę, a przy dłuższym oszczędzaniu zapewnić sobie dodatek do emerytury.

Jednak metod na oszczędzanie i pomnażanie pieniędzy, jest dzisiaj tak wiele, że bardzo łatwo pogubić i się i trafić na taką, która nie tylko nie przyniesie nam zysku, ale także pozbawi nas części zarobionych pieniędzy – tak było w przypadku polisolokat, na które nabrały się tysiące Polaków. Jak więc dobrać metodę idealną, dzięki której w możliwie najefektywniejszy sposób pomnożymy nasze pieniądze? Wszystko oczywiście zależy od tego jaki mamy kapitał, jednak jedną z bardzo dobrych metod, zdaje się być regularne inwestowanie w fundusze.

Regularne inwestycje – jak to działa?

Każda wpłata środków na fundusz inwestycyjny, przeliczana jest na tzw. Jednostki uczestnictwa, których cena jest zmienna w zależności od aktualnej sytuacji rynkowej. Dokonując regularnych wpłat, każdego miesiąca nabywamy inną ilość owych jednostek – raz mniejszą raz większą. Takie działanie w długoterminowej perspektywie, może przynieść nam zdecydowanie większe zyski aniżeli jednorazowa wpłata.

Dzięki regularnym wpłatą, będziemy co miesiąc otrzymywać różną ilość jednostek uczestnictwa – w zależności od ich aktualnej ceny, tak więc nasz całkowity zysk, będzie zależał od tego ile owych jednostek zgromadziliśmy oraz ceny jaką osiągną w chwili gdy zdecydujemy się na wypłatę naszego kapitału.

Regularne inwestycje, a jednorazowa wpłata

Na pierwszy rzut oka, wydaje się że nasze zyski zarówno przy jednorazowej wpłacie, jak i regularnym inwestowaniu nie będą się zbytnio różnić – jest to jednak dalekie od prawdy. Przy comiesięcznych wpłatach na fundusz inwestycyjny, otrzymujemy różną ilość akcji, czy też wspomnianych wcześniej jednostek uczestnictwa, dzięki czemu w ogólnym rozrachunku, otrzymamy najprawdopodobniej więcej akcji, niż przy jednorazowej wpłacie – a to bezpośrednio wiążę się z zyskiem. Załóżmy że wpłaciliśmy 10 tysięcy złotych na fundusz inwestycyjny, kupując 100 akcji, z których każda kosztowała 100 złotych. Jeżeli w momencie wypłaty, kupowane akcje kosztują 85 złotych – jesteśmy stratni. Przy regularnych wpłatach, wahania rynkowe, mogą taką stratę zniwelować.

System ratalny jest mniej odczuwalny

Regularne wpłaty na fundusz inwestycyjny, można porównać do zakupów na raty. Nie jesteśmy zmuszeni w jednej chwili pozbyć się kilku czy też kilkunastu tysięcy złotych – pieniądze na fundusz wpłacamy periodycznie, dzięki czemu nasz budżet nie odczuje tej straty tak, jak w przypadku jednorazowego wydatku rzędu 10 tysięcy złotych.

Najlepsze fundusze inwestycyjne znajdziesz na: http://direct.money.pl/funduszeinwestycyjne/.

Dodaj komentarz

Top