Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Przedterminowa rezygnacja z polisy – jak odzyskać opłatę likwidacyjną?

Żyjemy w czasach, w których nasze zasoby finansowe muszą zaspokoić nie tylko nasze bieżące potrzeby, ale także zapewnić nam spokojną przyszłość. Dlatego właśnie coraz częściej szukamy sposobów na oszczędzanie czy też pomnażanie pieniędzy – na co oczywiście reaguje rynek. Wiele instytucji oferuje dzisiaj swoim klientom różnego rodzaju lokaty czy konta oszczędnościowe, które w zamian za przechowywanie nań naszej gotówki oferują korzystne oprocentowanie.

Nie inaczej było z tzw. polisolokatami. Kusiły one klientów obietnicami szybkiego i wysokiego w porównaniu do konkurencyjnych ofert zysku. Jak się okazało, tysiące ludzi którzy zawierzyli tym obietnicą, walczą dzisiaj o zwrot odebranych im funduszy.

Czym jest polisolokata i opłata likwidacyjna?

W najprostszym tłumaczeniu, polisolokata to usługa, która łączy lokatę oszczędnościową z polisą na życie. Dzięki takiemu właśnie rozwiązaniu, możliwe było zaoferowanie klientom tak korzystnego dla nich oprocentowania. Usługi ubezpieczeniowe, nie są bowiem objęte tzw. podatkiem Belki. Wysokie oprocentowanie i szeroko zakrojona kampania reklamowa, przyciągnęły wiele tysięcy Polaków, którzy zdecydowali się na założenie polisolokaty – czego pewnie nadal żałują.

Całe oszustwo związane z polisami lokacyjnymi, wiązało się jednak z tzw. opłatą likwidacyjną. Są to bowiem koszty, które ponosi klient chcący przedterminowo zrezygnować z usługi. Na papierze wszystko wygląda dobrze – podpisujemy przecież umowę, w której zakres wchodzi też opłata likwidacyjną, więc powinniśmy mieć świadomość tego, że nasze fundusze zostaną zamrożone na dłuższy czas. Jednak jak się okazuje o samej opłacie klienci dowiadywali się dopiero wtedy, gdy chcieli z owej umowy zrezygnować, odsyłano ich wtedy do ponad 60 stronicowej lektury, w której wyjaśniano, że w ramach umowy zawarta jest taka opłata i że wynosi ona do 100% wkładu własnego. Gdyby tego było mało, w zdecydowanej większości przypadków, polisolokaty przynosiły raczej straty aniżeli zyski.

Jak odzyskać pieniądze?

Pomogła w tym decyzja UOKiK, w myśl której zapisy dotyczące opłaty likwidacyjnej są działaniami niezgodnymi z prawem. Dzięki temu wielu oszukanych obywateli dostało szanse na odzyskanie swoich pieniędzy. Jednak jest do tego tylko jednak droga – sądowa.

Coraz częściej sądy przychylają się do roszczeń użytkowników polisolokat, nakazując towarzystwom ubezpieczeniowym całkowity zwrot zainwestowanych pieniędzy. Trzeba jednak być świadomym, że mierzymy się z rynkowymi gigantami, którzy otoczeni są gronem najlepszych prawników – dlatego też jeżeli chcemy wygrać taką sprawę, niezbędna może okazać się pomoc profesjonalistów (sprawdź). Najważniejsze będzie bowiem udowodnienie przed sądem, że lokata w żadnym stopniu nie przyczyniła się do uzyskania przez nas jakichkolwiek zysków.

 

Dodaj komentarz

Top