Jesteś tutaj
Strona główna > Biznes

Jak prawidłowo przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Złożyłeś aplikację do wymarzonej firmy, jesteś pewien, że pracę otrzymasz, więc nawet do rozmowy rekrutacyjnej się nie przygotowujesz, jest to wielki błąd, który może skończyć się dla Ciebie równie wielką porażką. Pamiętaj więc, aby do rozmowy kwalifikacyjnej odpowiednio się przygotować, a poniższe rady z pewnością Ci w tym pomogą.

  1. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której udajesz się na rozmowę kwalifikacyjną

Informacje o firmie, do której startujemy z aplikacją jest istotne na każdym etapie rekrutacji, w tym nawet przy wysyłaniu maila z dokumentami aplikacyjnymi. Rekruter z pewnością sprawdzi naszą wiedzę na temat tego czym dana firma się zajmuje, jakie są jej wartości czy cele. A nasze trafne odpowiedzi będą świadczyły o tym, że interesujemy się miejscem, w którym chcemy pracować.

Informacji o pracodawcy możemy szukać w internecie, prasie. Niezbędne będą odwiedziny strony internetowej firmy, do której aplikujemy.

  1. Dowiedz się jak najwięcej o stanowisku, na które aplikujesz

Startując do jakieś firmy musisz uzyskać jak najwięcej informacji o stanowisku jakie chciałbyś zająć. Pomoże Ci w tym już samo dobrze sformułowane ogłoszenie o pracę. Jednak, aby uzupełnić swoją wiedzę, przydadzą się z pewnością ogłoszenia konkurencji rekrutującej na podobne stanowisko czy też opis typowego stanowiska w danej branży. Wszystko to pomoże Ci w tym, aby Twoja kandydatura była bardziej przekonująca.

  1. Zbierz informacje na swój temat

Twoje mocne i słaby strony, umiejętności praktyczne, które przydadzą się w pracy, kwalifikacje, osiągnięcia czy nawet cechy charakteru przydatne na danym stanowisku powinieneś spisać na kartce. Skup się na wszystkim co możesz wnieść do firmy.

 

Więcej o tym jak rozwinąć swoją karierę zawodową na blogu Firma od Kuchni.

 

  1. Opracuj listę pytań, które mogą wystąpić a rozmowie kwalifikacyjnej

Wiele pytań praktycznie zawsze pada na rozmowach kwalifikacyjnych i warto przygotować na nie odpowiednią odpowiedź. Rekruterzy najczęściej pytają: o nasze mocne/słabe strony; dlaczego zdecydowaliśmy się kandydować na dane stanowisko; dlaczego myślimy iż pracodawca powinien nas zatrudnić; dlaczego odeszliśmy z poprzedniej pracy itd.

Trudniejsze pytania z pewnością mogą się pojawić, np. każdy sprzedawca spotyka się często z pytaniem o zareklamowanie jakiegoś produktu. Niemniej jednak przygotowana część odpowiedzi pomoże nam lepiej wypaść w rekrutacji.

  1. Przygotuj pytania, na które chciałbyś uzyskać odpowiedź

Jeśli pytamy to oznacza, że jesteśmy danym stanowiskiem zainteresowani. Nie popełniamy jednak faux pas i nie mówmy o zarobkach, dopóki rekruter sam nie zacznie o nich mówić, pamiętajmy również o tym, aby ustalić przed rozmową ile chcielibyśmy zarabiać na danym stanowisku.

Zadaj więc pytania o to, jakie będą stawiane dla Ciebie wyzwania przez pracodawcę, czy też co będzie przeważać w danej pracy.

  1. Nie spóźnij się

Spóźnienie czy to na rozmowę o pracę, czy to na spotkanie ze znajomym jest niekulturalne, a w przypadku rozmowy z przyszłym pracodawcą może zaważyć na tym, czy nas zatrudni. Dlatego wcześniej przygotuj sobie odpowiednio drogę, aby dotrzeć na czas.

  1. Wygląd zewnętrzny

Starając się o pracę musisz zadbać również o odpowiedni ubiór, nastawienie, mimikę czy gestykulacje. Ubierz więc się schludnie i odpowiednio do stanowiska, na które aplikujesz. Bądź pewny siebie, nie pokazuj po sobie stresu, nie gestykuluj zbyt mocno. Bądź miły i kulturalny, na koniec podziękuj za rozmowę.

Powyższe rady pomogą Ci w zdobyciu wymarzonej pracy, dlatego pamiętaj, aby do rozmowy kwalifikacyjnej odpowiednio się przygotować.

Dodaj komentarz

Top