Jesteś tutaj
Strona główna > Moda i uroda

Co powinien posiadać dobry szampon?

Włosy jako jedna z wizytówek ludzi zasługują na pielęgnację. Podczas ich stylizacji można stosować na nich różne zabiegi pielęgnacyjne. Szampon oraz odżywka to jednak najlepsza baza.

Dobry szampon a zły szampon

Szampon to kosmetyk, który służy niby tylko do mycia włosów, ale od tego mycia wiele zależy. Szampon w swoim składzie zawiera głównie detergent, zapach, środki lecznica i substancje nawilżające z substancjami odżywczymi. To od tych ostatnich zależy czy szampon zasłuży na miano dobrego lub złego. Oczywiście należy pamiętać o tym, że dobry szampon dla jednych włosów niekoniecznie może okazać się dobrym dla drugich. Czego innego bowiem potrzebują włosy suche, normalne i tłuste. Czego innego jeszcze potrzebują włosy gęste, średnio gęste i rzadkie. Niezależnie od tego kilka składników uznawanych za uniwersalne wpływa korzystnie na każdy typ włosa.

 

Najlepsze składniki dla włosów

Wybierając kosmetyki do włosów, tak jak ze wszystkimi innymi produktami, warto czytać etykiety. Oto krótki przegląd najlepszych składników dla włosów zawartych w szamponach i odżywkach:

 • Karnityna, niczym witamina, wzmacnia włosy i chroni je przed wypadaniem.
 • Gliceryna nawilża włosy.
 • Keratyna to proteina budująca włosy i wypełniająca ubytki w ich zniszczeniach.
 • Koenzym Q10 to substancja pochodząca z komórek własnych, zwiększa produkcję keratyny i nadaje włosom połysku.
 • Kolagen jako składnik skóry i włosów, znajdujący się w szamponach i odżywkach, otacza włosy cieniutkim filtrem. Silikony to syntetyki tworzące warstwę ochronną wokół włosów.
 • Jedwab nadaje włosom blasku.
 • Olejek z oliwek zawierający kwas linolowy wygładza i nabłyszcza włosy.
 • Olejek z orzechów makadamia i olejek ze słodkich migdałów regeneruje włosy.
 • Olejek z jojoba, czyli wosku roślinnego ratuje kondycję włosów i wygładza je, jednocześnie ich nie obciążając.
 • Żeń-szeń słynie ze wzmacniania organizmu i potencji, warto jednak wiedzieć, że wzmacnia też włosy.
 • Masło shea wytwarzane z olejków pochodzących z orzechów afrykańskiego drzewa masłosz, wygładza włosy i dostarcza im karotenu.
 • Aloes nie tylko nawilża włosy i je odżywia za pomocą witamin, minerałów i aminokwasów, ale również łagodzi skórę.
 • Ceramidy to lipidy, które uzupełniają ubytki w warstwach włosów.

Nie wszystkich wyżej wymienionych składników konkretne włosy potrzebują, aczkolwiek każde z nich działa na włosy pozytywnie.

 

Odżywka jako wspomagacz szamponu

Działanie szamponu warto wspomóc, a najlepsza okazuje się do tego odżywka (więcej wiedzy na temat pielęgnacji włosów zobacz tutaj). Szampon i odżywka powinny stanowić wręcz nieodłączny element. Odżywka to kosmetyk dostarczający włosom przede wszystkim substancji odżywczych. Regularne stosowanie szamponu z odżywką na pewno poprawi stan włosów. Obecnie na rynek coraz liczniej wypuszcza się zestawy szamponu z odżywką. Tak oto dobierając odpowiedni dla naszych włosów szampon od razu wybieramy korzystnie współgrającą z nim odżywkę. Ponadto należy pamiętać o tak prostych czynnościach jak mycie włosów chłodną lub letnią wodą oraz zabezpieczanie je przed zanieczyszczeniami w powietrzu i promieniami UV.

 

 

 

Dodaj komentarz

Top