Jesteś tutaj
Strona główna > Różności

Popularność shishy – z czego wynika?

Polska jest krajem, który bardzo chętnie przejmuje rozmaite nawyki i tradycje z innych państw. Nie inaczej jest w przypadku shishy, czyli rodzaju specjalnej fajki, która palona jest w towarzystwie. Choć idea takiego palenia pochodzi ze wschodu, dziś całe urządzenie i rytuał jego palenia spotykany jest również powszechnie w Polsce.

W wielu przypadkach z shishy korzystają również młodzi ludzie, często niepełnoletni, których rodzice uważają urządzenie za niegroźną rozrywkę. Trzeba jednak mieć świadomość, czym faktycznie jest fajka wodna i jakie konsekwencje niesie za sobą palenie. Zastanówmy się jednak najpierw, skąd wynika popularność tego produktu w Polsce.

Poczucie jedności

W Indiach, skąd pochodzi shisha, jej palenie zazwyczaj miało na celu zjednoczenie pewnej grupy osób. Można uznać, że jest to rytuał podobny do indiańskiego palenia fajki pokoju. Fajka tego rodzaju wykorzystywana była przede wszystkim w domach po wspólnych posiłkach, ale również podczas rozmaitych obrad i poważnych rozmów, które miały zmienić dzieje konkretnych grup społecznych.
Dziś w Polsce również takie znaczenie shishy jest bardzo zauważalne, szczególnie w przypadku młodych osób, które posiadają silną potrzebę poczucia przynależności do grupy. Z tego powodu shisha palona jest m.in. podczas rozmaitych imprez czy wieczór spędzanych z przyjaciółmi. Co więcej, jej powszechny użytek sprawił, że w wielu barach wzorowanych na styl arabski fajka wodna jest dostępna do wynajęcia na godziny czy do konkretnych dań.

shisha

Nowa moda

Nie można zapominać o tym, że w pewnej chwili shisha stała się po prostu… modna. W wielu przypadkach zadziałał tutaj podobny mechanizm jak w przypadku wielu innych nowości na polskim rynku – fajka wodna jest obecnie dość tania, co dodatkowo zachęciło użytkowników do jej zakupu. Jako że prosta shisha kosztuje niewiele ponad kilkadziesiąt złotych, wiele osób uznało ten zakup za korzystniejszy niż np. palenie papierosów.

Czy zdrowa?

Eksperci wciąż spiera ją się odnośnie tego, czy shisha faktycznie jest zdrowa dla organizmu. Choć w wielu przypadkach na specjalnie przygotowanej melasie napisane jest, że nie zawiera substancji smolistych, to jednak nie do końca jest to prawda. Z jednej strony niektóre badania wskazują brak jakiegoś większego, negatywnego wpływu na zdrowie, z drugiej zaś alarmują, że jedna sesja przy shishy to jak spalenie nawet stu papierosów. Oczywiście, podstawą – jak wszędzie – jest tutaj zdrowy umiar, okazjonalne palenie fajki wodnej oraz kupowanie produktów tytoniowych wysokiej jakości.

Dodaj komentarz

Top