Jesteś tutaj
Strona główna > Lifestyle

Popularne rodzaje przynęt typu miękkiego

Wędkarstwo spinningowe otwiera przed nami możliwość stosowania szerokiego wachlarza przynęt. Wybierać możemy pomiędzy klasycznymi modelami typu twardego i przynętami miękkimi, których wzrost popularności nastąpił wraz z rozwojem nowych technologii materiałowych, na przełomie lat 80/90. Od tego czasu przynęty gumowe stały się najpopularniejszym rodzajem przynęty sztucznej wykorzystywanej do połowu różnych gatunków ryb drapieżnych, od okoni zaczynając, a na sumach kończąc. Producenci prześcigają się w produkcji kolejnych ich rodzajów i odmian, dzięki czemu miłośnicy spinningu mają większą swobodę w wyborze przynęty idealnie dopasowanej do charakterystyki konkretnego łowiska czy gatunku ryby, jaką chcieliby złowić.

Czym wabić ryby?

Rippery – to jedna z bardziej charakterystycznych odmian przynęt typu miękkiego. Tego rodzaju przynęta jest dziś wykonana ze specjalnego rodzaju tworzywa – stosunkowo twardego, ale jednocześnie na tyle elastycznego, by w jak najlepszym stopniu imitować naturalny ruch małych rybek poruszających się w wodnej toni. Rippery mają kształt małej rybki z charakterystycznie uformowanym płaskim ogonkiem, który porusza się podczas prowadzenia przynęty w wodzie. Wszystkie rippery mają podobny kształt, ale różnią się od siebie kolorystyką, wielkością czy drobnymi detalami, które jednak nie wpływają na sposób ich prowadzenia w wodzie. Do ich zbrojenia najczęściej wykorzystuje się główki jigowe, niekiedy kotwiczki lub czeburaszki.

przynęta woblerTwistery – to jeden z pierwszych typów przynęt miękkich, jakie trafiły do szerokiego grona odbiorców. Dziś nieco mniej popularny, wciąż ma jednak wielu zwolenników. W odróżnieniu od ripperów, twistery wędkarskie nie mają za zadanie w wierny sposób imitować wyglądu małych rybek. Co prawda składają się z walcowatego korpusu i cienkiego, zwiniętego ogonka, który żwawo podskakuje podczas prowadzenia w wodzie, ale z zewnątrz tylko w niewielkim stopniu przypominają rybę. Na szczęście nie przeszkadza to większości ryb drapieżnych, które zwabione energicznymi ruchami ogonka chętnie atakują tego typu przynętę. Twister to tania przynęta, którą zwykle zbroi się główką jigową.

Worms i creature baits – robale i miękkie przynęty o nieokreślonym kształcie to ciekawa alternatywa dla miękkich przynęt typu klasycznego. Tego rodzaju przynęty są zazwyczaj niezwykle elastyczne, a przez to bardzo ruchliwe w wodzie, co pomaga zwabić nawet najbardziej ospałe drapieżniki. Stosowanie robali o charakterystycznym kształcie dżdżownicy może być również dobrą alternatywą dla połowów na żywego robaka, wabiąc okonie, sandacze i inne gatunki drapieżników występujących w wodach stojących i płynących.

Więcej o przynętach miękkich można dowiedzieć się ze strony: https://www.soft-baits.pl/przynety-spinningowe-miekkie-cat-7.

Dodaj komentarz

Top