Jesteś tutaj
Strona główna > Moda i uroda

Polaryzacja – co oznacza w okularach przeciwsłonecznych

Słońce to dla naszego zdrowia i dla naszej urody zarówno błogosławieństwo, jak też przekleństwo. Za przykład na tę tezę posłużyć mogą oczy. Ochronę przed słońcem stanowią dla nich okulary przeciwsłoneczne. Oprócz tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych występują również polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne.

Promienie słoneczne

Promieniowaniem słonecznym nazywa się strumień fal elektromagnetycznych i cząstek elementarnych docierających ze Słońca na Ziemię. Wylicza się promieniowanie widzialne, tak zwane światło białe oraz promieniowanie niewidzialne, tak zwany ultrafiolet. Najbardziej groźne okazuje się promieniowanie ultrafioletowe, określane potocznie jako promieniowanie UV. W zależności od długości fal promieniowania, wylicza się promieniowanie UV-A, promieniowanie UV-B oraz promieniowanie UV-C. Na Ziemię przez warstwę ozonową dostaje się w całości promieniowanie UV-A i w części promieniowanie UV-B. Promieniowanie słoneczne może powodować takie schorzenia wzroku jak: zapalenie rogówki, zapalenie spojówki, tłuszczyka, skrzydlika, zaćmę fotochemiczną, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet utratę wzroku. W celu uchronienia oczu przed różnymi wadami wynikającymi z nadmiernego promieniowania słonecznego, należy nosić okulary przeciwsłoneczne.

Odblaski słoneczne

Promieniowanie słoneczne występujące w powietrzu to nie jedyne zagrożenie dla oczu, kolejne bowiem stanowią odblaski słoneczne chociażby na wodzie. Słońce oprócz tego, że świeci, to jeszcze się odbija, a najbardziej odbija się na mokrych i szklanych powierzchniach. Odblaski okazują się równie silne, a niekiedy wręcz silniejsze, niż promienie. W celu uchronienia oczy przed różnymi wadami wynikającymi z nadmiernych odblasków słonecznych, należy nosić okulary polaryzacyjne.

Okulary przeciwsłoneczne tradycyjne a polaryzacyjne

Okulary przeciwsłoneczne tradycyjne potrafią skutecznie chronić przed promieniami słonecznymi. Przed promieniami słonecznymi a jednocześnie przez odblaskami słonecznymi skutecznie chronić potrafią z kolei okulary przeciwsłoneczne polaryzacyjne (zobacz okulary polaryzacyjne w soczewki24.pl). Filtr polaryzacyjny po pierwsze odcina promienie, a po drugie wygasza odblaski. Ponadto poprawia kontrast, wzmacnia kolory i po prostu redukuje blask słoneczny. Okulary z filtrem polaryzacyjnym zaleca się zwłaszcza osobom wrażliwym na światło, a także kierowcom oraz sportowcom. Porządne okulary przeciwsłoneczne, zwłaszcza z filtrem polaryzacyjnym kosztują kilkaset złotych, warto jednak w nie zainwestować. Wzrok, obok słuchu, to jeden z najważniejszych zmysłów, za sprawą którego funkcjonujemy w otaczającym nas świecie, trzeba więc o niego dbać.

Dodaj komentarz

Top